RTÜK Başkanı Dursun: Karasal sayısal yayıncılık için geri sayım başlamıştır.


                    RTÜK Başkanı Dursun: Karasal sayısal yayıncılık için geri sayım başlamıştır.
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, karasal sayısal yayıncılık için geri sayımın başladığını belirterek, 2015 yılının Mart ayında, Türkiye’nin her yerinde analog televizyon yayınlarının sonlandırılarak, karasal sayısal televizyon yayınlarına geçilmiş olacağını bildirdi. Dursun, 2013 yılında yapılacak ihaleyle hem karasal yayıncılıkta lisanssız dönemin sona ereceğini hem de yayıncılıkta teknolojik dönüşümün gerçekleştirilip, karasal sayısal yayıncılığa geçileceğini açıkladı. 
 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından, Türkiye’deki tüm televizyon kanallarının temsilcilerine yönelik olarak düzenlenen “Karasal Sayısal Yayına Geçiş ve Uygulama Takvimi” konulu bilgilendirme toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. 
       Toplantıya Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Başkan Yardımcısı Taha Yücel, Üst Kurul Üyeleri Hülya Alp, Esat Çıplak, Dr. A. Vahap Darendeli, Süleyman Demirkan, Dr. Hamit Ersoy ile Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Adem Gürses ve Türkiye genelinde karasal, uydu, kablo ortamlarında yayın yapan 250 televizyon kuruluşunun temsilcileri katıldılar. 
      Toplantının açış konuşmasını yapan Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, fonda yer alan görselin İstanbul’daki Çamlıca tepesinin ve verici kulelerinin bire bir temsili olduğuna dikkat çekerek, karasal sayısal yayıncılığa geçiş tamamlandığında mevcut vericilerin kaldırılıp, onların yerine karasal sayısal yayınları iletmek üzere bir kulenin inşa edileceğini söyledi. RTÜK tarafından düzenlenen bu toplantının televizyon kuruluşlarına yönelik olduğunu ve Türkiye’nin televizyon ailesinin bu toplantı vesilesiyle bir araya geldiğini söyleyen Dursun, “Karasal sayısal yayıncılığa geçiş için geri sayımı bugün başlatıyoruz” dedi. 
       Türkiye'de karasal ortamda lisans başvurusunda bulunan 247 televizyon ile 1059 radyo kuruluşuna 1994 yılından bugüne kadar lisan verilemediğini, Avrupa ülkelerinin pek çoğunun bu süre içerisinde karasal sayısal yayıncılığa geçtiğini söyleyen Dursun, 6112 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle yıllardır sürüncemede kalan karasal yayın lisanslarıyla ilgili sorunun çözülme aşamasına geldiğini kaydetti. 
       3 Mart 2011 tarihinde 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunla getirilen yeni düzenlemelerin Üst Kurula frekans planı ve ihale yapma imkânı sağladığını belirten Dursun, kanunun aynı zamanda karasal sayısal yayıncılığa geçişi takvime bağladığına dikkat çekti. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından Üst Kurulun çalışmalarına başladığını söyleyen Dursun, öncelikle Türkiye’nin karasal sayısal yayın standardının sayısal yayıncılıkta en son teknoloji olan DVBT-2 ve sıkıştırma tekniğinin de MPEG 4 olarak belirlendiğini açıkladı. Belirlenen teknik standartlara uygun olarak frekans planının ve uygulama takviminin hazırlanıp onaylandığını kaydeden Dursun, sektör kuruluşlarının da katılımıyla hazırlanan DVBT-2 Alıcı Gereksinimleri Dokümanının da RTÜK web sitesine yerleştirilerek ilan edildiğini açıkladı. İhale yönetmeliğinin hazırlandığını ve yürürlüğe girdiğini de belirten Dursun, Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı Başvuru İlanının ise 17 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte ihale için başvuru sürecinin başlatılmış olduğu bilgisini verdi. 2013 yılında gerçekleştirilecek olan ihaleye katılacak kuruluşların 16 Ocak 2013 tarihine kadar ilanda belirtilen şekilde Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna başvurmaları gerektiğine dikkat çeken Dursun, frekans planının da RTÜK Web Sitesinde yayınlandığını bildirdi. 
       Sıralama ihalesinin 2013 yılının Mart ayına kadar gerçekleştirileceğini açıklayan RTÜK Başkanı Dursun, karasal sayısal televizyon deneme yayınlarının Ankara’dan başlatılacağını belirtti. 2013 yılından 2015 yılının Mart ayına kadar olan dönemde sayısal TV yayınları ile analog TV yayınlarının birlikte yapılacağı eş zamanlı yayın süreci yaşanacağını söyleyen Dursun, “Bu dönemde aynı anda hem karasal sayısal yayın, hem de karasal analog yayın yapılacaktır. Karasal sayısal yayıncılığa geçişin tamamlanmasının ardından 2015 yılında analog yayınlar sonlandırılacaktır” diye konuştu.
       Karasal sayısal yayıncılığa geçişin bir süreci kapsadığını vurgulayan RTÜK Başkanı, şunları söyledi:
       “Bu süreçte üç temel aktör rol oynamaktadır. Bunlardan ilki frekans planlamasını ve gerekli hukuki düzenlemeleri gerçekleştiren Radyo ve Televizyon Üst Kuruludur. İkinci aktör, Üst Kurulun belirlediği takvime ve düzenlemelere göre alt yapı yatırımlarını ve deneme yayınlarını yapacak olan yayın kuruluşlarıdır. Üçüncü aktör ise doğrudan doğruya karasal sayısal yayın hizmetinden yararlanacak olan izleyicilerdir. Esasen yayın kuruluşlarının bir arada yürütecekleri çalışmaların performansı karasal sayısal yayıncılığa geçiş üzerinde doğrudan etkilidir. Karasal sayısal yayıncılığa geçiş aşamasında izleyicilere de önemli bir sorumluluk düşmektedir. Karasal sayısal yayınlar bu teknolojiye uygun TV cihazları ile veya mevcut televizyonlarla da set üstü cihazlar kullanılarak izlenebilecektir. İzleyicilerin de bu konudaki gelişmeleri dikkatle takip etmeleri gerekmektedir. Karasal sayısal yayıncılığa başarılı bir şekilde geçiş sağlanması ancak vericilerin alt yapı çalışmalarının tamamlanması ve kamuoyunun bu işi sahiplenmesi ile mümkün olacaktır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak hem yayıncıların hem kamuoyunun bu konuda desteğini bekliyoruz.”
       Karasal sayısal televizyon yayınlarına geçilmesiyle birlikte sınırlı ve kıymetli bir kaynak olan karasal frekansların kullanımında kamu alacağının maksimize edileceğini, karasal yayıncılıkta lisanslı döneme geçileceğini vurgulayan RTÜK Başkanı Dursun, izleyiciler açısından yayıncılıkta görüntü ve ses kalitesinin daha artacağını, yüksek çözünürlüklü yayınların izlenebilir hale geleceğini, yeni teknolojinin mobil alışa imkân vereceğini, ayrıca Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi ITU ve AB tavsiyeleri yönünde yayıncılıkta teknolojik dönüşümünü tamamlamış olacağını bildirdi.
       Daha sonra Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı Arslan Narin tarafından toplantıya katılanlara Karasal Yayın ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hakkında bilgi verildi. İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanı Muhsin Kılıç tarafından “Karasal Sayısal TV (DVB-T2) Frekans Planı ve Karasal Yayın Lisans Müracaatları” konulu bir sunum yapıldı. Üst Kurul Başkan Yardımcısı Volkan Öztürk ise 6112 Sayılı Kanun kapsamında karasal yayın hakkı, sıralama ihalesi ihtiyacı ve sıralama ihalesi sonrası sayısal yayıncılığa geçiş uygulama takvimi hakkında bilgiler verdi.
       Başkan Vekili Taha Yücel’in moderatörlüğündeki soru-cevap oturumunda ise yayın kuruluşlarının temsilcileri tarafından yöneltilen sorulara yanıt verildi. Toplantı, Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun’un kapanış konuşmasıyla sona verdi. (20.12.2012, İstanbul)
 
 

 

  
 B i l g i  E d i n m e      ?
Skip Navigation Links
Üst KurulExpand Üst Kurul
Skip Navigation Links
TeşkilatExpand Teşkilat
Skip Navigation Links
MevzuatExpand Mevzuat
Skip Navigation Links
Basın AçıklamalarıExpand Basın Açıklamaları
Skip Navigation Links
Yüksek Seçim Kurulu KararlarıExpand Yüksek Seçim Kurulu Kararları
Skip Navigation Links
Mahkemelerin Yayın Yasağı KararlarıExpand Mahkemelerin Yayın Yasağı Kararları
Skip Navigation Links
Danıştay KararlarıExpand Danıştay Kararları
Skip Navigation Links
Faaliyet RaporlarıExpand Faaliyet Raporları
Skip Navigation Links
Rd ve TV Lisans İşlemleriExpand Rd ve TV Lisans İşlemleri
Skip Navigation Links
AraştırmalarExpand Araştırmalar
Skip Navigation Links
Sayısal Yayıncılık ve Frekans PlanlamasıExpand Sayısal Yayıncılık ve Frekans Planlaması
Skip Navigation Links
S K A A S
Skip Navigation Links
Uluslararası UygulamalarExpand Uluslararası Uygulamalar
Skip Navigation Links
Eğitim FaaliyetleriExpand Eğitim Faaliyetleri
Skip Navigation Links
İzleyici BildirimleriExpand İzleyici Bildirimleri
Skip Navigation Links
RTÜK Etik KomisyonuExpand RTÜK Etik Komisyonu
Skip Navigation Links
İlgili BağlantılarExpand İlgili Bağlantılar
Skip Navigation Links
Sıkça Sorulan SorularExpand Sıkça Sorulan Sorular
Skip Navigation Links
Hizmet Standartları Tablosu ve Hizmet Envanteri
Skip Navigation Links
İzleyici Temsilcileri İletişim Bilgileri
Skip Navigation Links
Stratejik PlanExpand Stratejik Plan
Skip Navigation Links
Televizyon ve Çocuk
Skip Navigation Links
Üst Kurul İlke KararlarıExpand Üst Kurul İlke Kararları
Skip Navigation Links
Geleneksel Çocuk Oyunları
Skip Navigation Links
Site Haritası
Skip Navigation Links
Standart Dosya PlanıExpand Standart Dosya Planı
 

(c) RTÜK 2006 HER HAKKI SAKLIDIR (v2.4)
Üniversiteler Mah. 1597. Cad. No: 13 Bilkent 06800 ANKARA

Tel : 0 (312) 297 50 00
Toplam Ziyaretçi: 19825180
rtuk@rtuk.gov.tr