İyi Uykular Çocuklar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Televizyon Yayıncıları Derneğinin işbirliği sonucunda hazırlanan “İyi Uykular Çocuklar Projesi”, okul öncesi ve ilköğretim çağı çocuklarına akşamları erken yatma alışkanlığının kazandırılmasını, anne ve babaların çocukların erken yatırılması konusunda duyarlılıklarının ve etkinliklerinin artırılmasını ve çocukların geç saatlerdeki televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden korunmasını amaçlamaktadır. 

Proje, akşamları saat 21:30’dan itibaren çocukların uyku saatinin geldiğini hatırlatan canlandırmaların (çizgi animasyon), tüm ulusal televizyon kanallarında yayınlanmasını kapsamaktadır. Canlandırmalar, yayın kuruluşlarına kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla, bant reklam formunda hazırlanmış ve ses kullanılmamıştır. Böylece yayın kuruluşlarının program akışlarını bozmadan canlandırmaları kullanmalarına olanak sağlanmıştır.

Akıllı İşaretler Sembol Sisteminin logosu olan Tele karakterinin oynadığı, birbirinden farklı üç canlandırmada, çocuklara, “İyi Uykular Çocuklar”, “Haydi Çocuklar Uykuya” ve “Bugünlük Televizyon Yeter, Bütün Çocuklara İyi Geceler” mesajları verilmektedir.

İyi Uykular Çocuklar Projesi, yasaklama ve yaptırım uygulama yerine sorumluluk ve duyarlılık geliştirmeyi amaçlamakta, düzenleyici otorite ile sivil toplum işbirliğine, yayıncı sorumluluğuna ve ebeveyn duyarlılığına dayanmaktadır. Ebeveynlerin ekrandaki hatırlatmayı dikkate almaları ve çocuklarını erken yatırmaları, projenin başarıya ulaşmasının en önemli koşulu olarak görülmekte, uygulamayla, ekran karşısındaki izleyicinin etkinliğinin daha da artırılması beklenmektedir.

Proje kapsamında, üç canlandırmanın yanı sıra, uykunun çocuklar için önemini anlatan dört spot film hazırlanmıştır. Spot filmlerde, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ile Hacette Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümü Öğretim Görevlisi Sayın Prof. Dr. Ferhunde Öktem anne ve babalara; Tiyatro Sanatçısı Sayın Metin Akpınar ile Eski Milli Basketbolcu Sayın İbrahim Kutluay ise çocuklara yönelik mesajlar vermektedirler.

İyi Uykular Çocuklar Projesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından, 80’li yıllarda TRT ekranında yayınlanan Uykudan Önce programının “Masalcı Teyzesi”, Unutulmaz Tiyatro Sanatçısı Adile Naşit’ten masallar dinleyerek yetişen bir neslin anısına, günümüz çocuklarına armağan edilmiştir.

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma (HD Sesli - Sıkıştırılmış RAR Dosyası Halinde)

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma (HD Sessiz -  Sıkıştırılmış RAR Dosyası Halinde)

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma 1 (SD)

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma 2 (SD)

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma 3 (SD)

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma Ferhunde ÖKTEM

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma Ibrahim KUTLUAY

İyi Uykular Çocuklar Canlandırma Metin AKPINAR