İbrahim USLU

İbrahim USLU

Başkan Yardımcısı

1983’te Samsun’da doğdu.

Bafra Süper Lisesi’nden sonra Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Uslu, Gazi Üniversitesi’nde öğrenimine devam ederek “Yönetim Bilimleri” bölümünde “Bağımsız İdari Otoriteler ve RTÜK Örneği” konulu tez çalışması ile yüksek lisans derecesi kazandı.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik bölümünde Doktora eğitimine başlayan İbrahim Uslu, “Radyo, Televizyon ve İnternet Yayıncılığında Çocukların Korunmasına Yönelik Düzenleme ve Denetleme İlkeleri Türkiye-İngiltere Karşılaştırması” tez çalışması ile Erciyes Üniversitesi’nde öğrenimini devam ettirmektedir.

2007 yılında meslek hayatına dereceyle girdiği Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda Üst Kurul Uzman Yardımcısı olarak başladı, Üst Kurul’un çeşitli birim ve kademelerinde görev yaptı. "Televizyon Yayıncılığında Kamu Hizmeti Yayıncılığı" isimli tez çalışmasıyla Üst Kurul Uzmanı oldu. Üst Kurul Üye Danışmanı ve Üst Kurul Başkanlık Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürdü. İdare Hukuku, Düzenleyici Otoriteler, Medya İçerik Denetimi, Medya Sosyolojisi, Yeni İletişim Teknolojileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi, yazılar ve raporlar kaleme aldı. İlgili alanlarda yurt içi ve yurt dışında kurumu temsilen faaliyetler yürüttü.     

Üniversite hayatının ilk yıllarından itibaren sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlendi.

Birçok sosyal ve kültürel kuruluşun yönetim kademelerinde bulundu. Özellikle birçok kamu diplomasi çalışması ve toplumsal sorumluluk projesine öncülük etti. Bağımlıkla mücadele konusunda her platformda etkin rol aldı. İbrahim Uslu bu çerçevede halen Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Üyeliği ve Ankara İl Tütün Kontrol Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmaktadır. 

26 Kasım 2019 tarihinden bu yana Üst Kurul’da Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Basın Kartı sahibi olan Uslu, evli ve 2 çocuk babasıdır. İleri derecede İngilizce bilmektedir.