Dördüncü Gelecekle İletişim Çalıştayı

Türk Cumhuriyetleri, Türk ve Akraba Toplulukları’ndan gelerek Türkiye’deki iletişim fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler ile daha önce eğitimlerini Türkiye’de gerçekleştiren ve ülkelerinde medya alanında çalışanların da katılımıyla 03-05 Mayıs 2012 tarihleri arasında Kıbrıs’ta “Dördüncü Gelecekle İletişim Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

Projeye Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin (Uygur), Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Makedonya, Moğolistan, Moldova (Gagauz Yeri), Romanya, Tacikistan, Tataristan ve Türkiye’den gençlerin yanı sıra yüksek öğrenimlerini Türkiye’de tamamlamış olan Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moldova (Gagauz Yeri) ve Ukrayna (Kırım)’dan iletişimciler katılmıştır.

4.Gelecekle İletişim Çalıştayı, Kıbrıs Yayın Yüksek Kurulu ile işbirliği içinde TRT Avaz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Kıbrıs Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Kıbrıs Uluslararası Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim fakülteleri ve Toplumsal Gelişim Derneği (TOGED)’nin katkıları ile gerçekleştirilmiştir.

03 Mayıs 2012 günü sabah kahvaltısında buz kırma ile “Dördüncü Gelecekle İletişim Çalıştayı” çalışmalarına başlamıştır.

Çalıştay, 03 Mayıs 2012 günü 10.00’da Kıbrıs Sayıştay Konferans Salonu’nda devam etmiştir. Programda sırası ile gençler adına Afganistanlı Khalilurrahman SLAHSHOR, yurtdışından katılan misafirler adına Makedonya’dan Mürteza SULOOCA, Yayın Yüksek Kurulu Başkanı Olgun ÜSTÜN, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof Dr. Davut DURSUN, Kıbrıs Maliye Bakanı Ersin TATAR, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim AKÇAY ve KKTC Başbakanı İrsen KÜÇÜK birer konuşma yapmışlardır. Çalıştayın bu bölümü, TRT Avaz ve KKTC Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından naklen yayımlanmıştır.

Aynı salonda Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim elemanı Prof. Dr. Emin Doğan AYDIN yönetiminde “Küçüklerin Korunması” konulu beyin fırtınası gerçekleştirilmiştir.

Çalıştay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan tüm iletişim fakülteleri ile işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir.

03 Mayıs 2012 günü öğleden sonraki program Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Dr. Hamit ERSOY yönetiminde gençlerin çekmiş oldukları “medyada küçüklerin korunması” konulu fotoğrafların çekenler tarafından izahı ve katılımcılar tarafından değerlendirmesi ile devam etmiştir. Bu çerçevede, Yakın Doğu Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencileri ile bir araya gelinmiş aynı zamanda fakültede yer alan stüdyo ve diğer birimler ziyaret edilmiştir. Burada gençlere iletişim fakültesi öğrencileri ile öğretim elemanları eşlik etmişlerdir.

04 Mayıs 2012 günü Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu ziyaret edilmiştir. Devamında Girne Amerikan Üniversitesinde Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarında Küçüklerin Korunması konulu Panel düzenlenmiştir. Panelde Kosova, Makedonya, Moğolistan ve Kazakistan’dan katılımcılar tebliğ sunmuşlardır.

Girne Amerikan Üniversitesi’nin tanıtımından sonra Lefke Avrupa Üniversitesine geçilmiş ve burada gençlerin katılımı ile sonuç bildirisi oluşturulmuştur.

05 Mayıs 2012 günü Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakülteleri ziyaret edilmiştir.

Sonuç olarak;

  1. Çalıştay Türkiye dışında gerçekleştirilebilmiştir.
  2. Gençler Projeye sahip çıkmaktadır.
  3. Gençlerin tüm söyledikleri dikkate alınmış, tarafımızdan yapılması ya da yapılması için girişimde bulunulması mümkün olanlar, tavsiye kararı olarak değerlendirilmekte ve ilgili kurumlara bildirilmekte ve takibi yapılmaktadır.
  4. Çalıştay, RTÜK ile dış paydaşların da katılım ve katkısıyla kamuoyuyla paylaşılan, uluslararası boyutta sosyal bir faaliyet haline gelmiştir.

Çalıştay, Türkiye’nin dış yardımları çerçevesinde değerlendirilmektedir.