09.10.2013 Üst Kurul Üyesi Dr. Hamit Ersoy, İİT Uydu Kanalı İzleme Komitesinin değil,Yayıncılık Düzenleyici Otoriteler Forumunun (IBRAF) Genel Sekreteridir

Hürriyet Gazetesinin 9 Ekim 2013 tarihli nüshasında Yalçın Doğan tarafından kaleme alınan “İslam uydu kanalı bize yakışır” başlıklı yazıda yer alan gerçeğe aykırı bilgi ve yorumlar üzerine aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur. 

            Öncelikle, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Dr. Hamit Ersoy, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Uydu Kanalı İzleme Komitesi Genel Sekreteri değil İİT Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu’nun (IBRAF) Genel Sekreteridir. Kaldı ki İİT Uydu Kanalı İzleme Komitesi Genel Sekreterliği zaten mevcut değildir. Geçici bir komite olan İİT Uydu Kanalı İzleme Komitesinin Başkanı ise Gabon Cumhuriyeti Temsilcisi, 9. Enformasyon Bakanları Konferansı Başkanı Sayın Gnamalingongo Ouligui Ismael’dir.

Kurulması tasarlanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) uydu kanalı, sadece İslam dünyasını anlatacak ya da sadece İslam dünyasından haberler verecek bir kanal olmayıp; tıpkı paydaşı olduğumuz ve Avrupa’nın bakış açısını yansıtan Euronews örneğinde olduğu gibi, dünyadaki güncel gelişmeleri İİT bakış açısıyla değerlendirecek bir kanaldır. Ayrıca, yayınlarını yukarıda belirtilen çerçevede gerçekleştirmeyi planlayan söz konusu kanal bir haber ağı olmayıp, İİT bünyesinde haber ağı şeklinde faaliyetlerini sürdüren International Islamic News Agency (IINA) adlı bir kuruluş hali hazırda zaten bulunmaktadır.

            Ayrıca, Üst Kurul Üyesi Dr. Hamit Ersoy’un Genel Sekreteri olduğu İİT Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF); benzerleri olan Avrupa Düzenleyici Otoriteler Forumu (EPRA), Akdeniz Düzenleyici Otoriteler Ağı (MNRA) ve Karadeniz Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (BRAF) gibi, üye ülkelerinin yayıncılık düzenleyici otoriteleri arasında diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi, bilgi, görüş ve tecrübe alışverişinin sağlanması amaçlarına yönelik uluslararası bir organizasyon olarak çalışmalarına devam etmektedir.  

            İlgililerin dikkatine sunulur.

 

Basın Bildirisi

Tarih:09.10.2013

Sayı:17420072.621.02/421-14064    

 

 

                                                                             


 

Yayın Tarihi : 09 Ekim 2013