01.04.2013 Çocuklara Çağrı:Çocuk ve Yetişkin Delegelerle I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresinde Görüş Bildirmeye ve Kongreyi Birlikte Yönetmeye Hazır Mısınız

Çocuklara Çağrı:

 

Çocuk ve Yetişkin Delegelerle I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresinde

Görüş Bildirmeye ve Kongreyi Birlikte Yönetmeye Hazır Mısınız?

 

  • Çocuklar, medyanın olumlu ve olumsuz etkileri konusunda görüş bildirebilecek
  • 9-18 yaş grubundaki çocuklar, sözlü ve yazılı görüş, fotoğraf, film, karikatür, sunum, atölye çalışması ve poster türlerinde başvuru yapabilecek
  • Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2013
  • Sonuçlar 15 Eylül 2013 tarihinde açıklanacak
  • Çocuk görüşleri kitap olarak yayımlanacak
  • Kongreyi çocuk ve yetişkin delegeler birlikte yönetecek
  • Kongrede, çocuk ve yetişkinlerden oluşacak ve üç yıl görev yapacak Çocuk ve Medya İzleme Kurulu seçilecek                                                                             

 

            Türkiye’nin İlk Çocuk ve Medya Kongresi

Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu iş birliğinde, Prof. Dr. Halûk Yavuzer’in Kongre Başkanlığı’nda, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın himayelerinde 14-15 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi düzenlenecek.

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nin bütün süreçleri çocuğa ve bildireceği görüşlere saygı ilkesi çerçevesinde gerçekleşecek.

Kongre, çocukların medyanın olumsuz etkilerinden korunacağı ve olumlu etkilerinden nasıl yararlanacağına odaklanacak. Kongreye yurt içinden ve yurt dışından seçkin çocuk medyası uzmanları katılacak.

            Kongrede Çocuk Delege Olmak İçin

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nde Çocuk Delege olabilmek için 9-12, 13-15, 16-18 yaş grubundaki çocuklar sözlü ve yazılı görüş bildirerek, fotoğraf, film, karikatür, sunum, atölye çalışması ve posterle başvurması gerekecek.

Çocuklar, Ben ve İletişim Araçları başlığı altında yapacakları başvurularda, iletişim araçlarının olumlu ve olumsuz etkileri hakkında görüş bildirebilecek.

 

Kongreye gönderilecek sözlü ve yazılı görüş, fotoğraf, film, karikatür, sunum, atölye çalışması ve posterlerin çocuklar tarafından ifade edilmiş, yazılmış, tasarlanmış ve gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Çocuk görüşünü yansıtmayan ve yetişkinlerin görüş ve yaklaşımlarını içeren başvurular ise incelenmeye alınmayacak. Kongre çocuk katılımı Çocuk Katılımı Yönergesi’ne göre belirlenecek.

 

Son Başvuru Tarihi: 31 Temmuz 2013

 

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’ne 9-18 yaş grubu çocuklar 31 Temmuz 2013 tarihine kadar başvurabilecek. Başvurular 15 Eylül 2013 tarihinde www.cocukvemedyakongresi.org portalında açıklanacak. Kongrede Çocuk Delege olmaya hak kazanan çocukların ulaşım, konaklama ve Kongre masrafları Kongreyi düzenleyen kuruluşlar tarafından karşılanacak.

Çocuk ve Yetişkinlerin Yöneteceği Bir Kongre

Çocuk Delegeler, Kongrede görüş bildireceği gibi, yetişkinlerle eşit haklara sahip olarak oy kullanabilecekler. Kongre, çocuk ve yetişkin Divan Başkanları ve Divan Üyeleri tarafından yönetilecek. Çocuk Delege seçilenlerin her biri Kongre Sözcüsü de seçilmiş olacak.

Kongre’nin sonunda 15 çocuk ve 15 yetişkinden oluşacak ve 3 yıl görev yapacak Çocuk ve Medya İzleme Kurulu seçilecek. Kongre kapanış bildirisi çocuk ve yetişkin delegeler tarafından okunacak.

 

Çocuklar Nasıl Başvuru Yapacak?

 

Çocuklar, I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’ne cocukvemedyakongresi@hotmail.com ve info@cocukvemedyakongresi.org elektronik posta adreslerinden başvuruda bulunabilecek. Sözlü ve yazılı görüş bildirme, fotoğraf, film, karikatür, atölye çalışması, poster başvuru CD’leri, Çocuk Vakfı Kültürevi Zafer Sokağı No:17 34371 Nişantaşı-İstanbul adresine gönderilecek.

 

 

 

İLETİŞİM

 

BYEGM

Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü

Ceyhun Atıf Kansu Cd. No: 122

Balgat-Ankara

0 312 583 63 70

www.byegm.gov.tr

cocukmedya@byegm.gov.tr

 

 

ÇOCUK VAKFI

Zafer Sok. No:17

Nişantaşı-İstanbul

0 212 240 2383 – 240 41 96

www.cocukvakfi.org.tr

cocukvakfi@hotmail.com

 

 

RTÜK

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

Üniversiteler Mh. 1597 Cd. No:13

ANKARA

0 312 266 20 03

www.rtuk.org.tr

ikedairesi@rtuk.org.tr

 

  

www.cocukvemedyakongresi.org

info@cocukvemedyakongresi.org

 

 

EKLER

Kongre Çocuk Katılımı Yönergesi

Kongre Afişi

 

Basın Bildirisi

Tarih:01.04.2013

Sayı:1740072.621.03/106.4034        

 

 

                                                                  

Yayın Tarihi : 01 Nisan 2013