Basın Duyurusu

Temel insan haklarından olan ifade ve haber alma özgürlüğünün kullanılmasında hayatî bir işleve sahip olan medya, demokratik düzenin vazgeçilmez unsurlarından biridir. 

15 Temmuz 2016 tarihi, milletimizin kazandığı önemli zaferlerden birisidir. Bir terör örgütünün organizesinde, milletimizce “Peygamber ocağı” olarak nitelenen Türk Silahlı Kuvvetlerinin içindeki azınlık bir grubun ihaneti ve haince kalkışması karşısında, medya yayın kuruluşlarımız ve çalışanları, darbeye teşebbüs edenlerin tüm dayatmalarına rağmen, toplumun doğru ve hızlı haber alması için gerekli duyarlılığı göstermiş ve görevlerini canları pahasına yerine getirmiştir.

Medya yayın kuruluşları, demokrasi ve onun temelini oluşturan  millet iradesinden yana tavır koyarak, toplumun ifade ve haber alma özgürlüğünün güvencesi olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ayrıca, bu müessif olay vesilesi ile yerel yayınların da kriz zamanlarında ne kadar önemli bir işlev gördüğü  anlaşılmıştır.

Bu vesileyle, bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına baş sağlığı diliyor, gazilerimize de sağlık ve afiyetler temenni ediyoruz.

Ayrıca, milletimizle dayanışma içerisinde 15 Temmuz’da Milli İradenin yanında yer alan tüm medya kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.

 Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

 

Yayın Tarihi : 14 Temmuz 2017