RADYO VE TELEVİZYONLARA DOĞRU VE GÜZEL TÜRKÇE SERTİFİKASI

RTÜK, Milli Eğitim Bakanlığı, TRT ve Türk Dil Kurumunun iş birliğiyle yerel yayıncılara diksiyon, spikerlik ve sunuculuk sertifikası için  eğitim verilecek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun, “Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarının çalışanları için Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk kursları düzenlenecek.

2017 Türk Dili Yılı kapsamında Türk Dil Kurumunun da desteklediği proje; yayın tarama, değerlendirme ve eğitim bölümlerinden oluşuyor.

Türk Dil Kurumu tarafından gerçekleştirilecek tarama çalışması radyo ve televizyon yayınlarında kullanılan Türkçenin durumunu tespit etmeyi amaçlıyor.

İkinci aşamada tarama sonucunda ortaya çıkacak raporun kamuoyuna sunulması, uzmanlar tarafından değerlendirilmesi ve belirlenen sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmesi planlanıyor.

Yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarının çalışanlarına yönelik eğitimler RTÜK, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve TRT’nin iş birliğiyle verilecek. Bu aşamada ilk olarak Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kurs Programı hazırlandı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandı. Eğitim yerel yayın kuruluşlarına yönelik hazırlanmakla birlikte Türkiye genelinde isteyen vatandaşlar da söz konusu kurslara katılabilecek. Yayıncılar için düzenlenecek kurslar ise RTÜK tarafından koordine edilecek, TRT’nin ve halk eğitimi merkezlerinin birliğiyle düzenlenecek. Seksen saatlik kurs programı yayıncılar için iki haftalık sürede tamamlanacak.

İlk kurs pilot uygulama kapsamında Ekim ayında Ankara’da TRT Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilecek. Kursun sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek. Eğitimin tamamlanmasının ardından 2018 yılından itibaren Türkiye genelinde yayıncılara yönelik eğitim programları düzenlenecektir.

Dört kurumun iş birliğiyle yürütülen, Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi, Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık’ın teşrifleriyle 20 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da Bilkent Otelde düzenlenecek etkinlikle yayın kuruluşlarına ve kamuoyuna tanıtılacak, toplantıya RTÜK Başkanı ve Üyeleri ile proje kapsamında iş birliği yapılan kurumların yöneticileri katılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

BASIN BİLDİRİSİ

Tarih: 13.09.2017

Sayı: 17420072-621.02/22614

 

Yayın Tarihi : 13 Eylül 2017