2. Dönem Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu Başlıyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun medya hizmet sağlayıcıların çalışanlarına yönelik 2. Dönem Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu 05-16 Mart 2018 tarihlerinde TRT Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

İki hafta sürecek kursa, yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarında çalışan 20 kursiyer katılacak. Kursun diksiyon dersleri Çankaya Halk Eğitim Merkezi Eğiticisi İpek Neslişah Akdemir, spikerlik ve sunuculuk dersleri ise Ankara Radyosu Spikeri Hafize Okan tarafından verilecek. Uygulamalı dersler TRT Eğitim Stüdyolarında yapılacak ve eğitim sonunda başarılı olan katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak.

Yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarının çalışanlarına yönelik Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursları, RTÜK'ün Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında düzenleniyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile TRT’nin iş birliğiyle hayata geçirilen proje, Türkçenin nesiller boyunca güzelliği ve duruluğu bozulmadan yaşayabilmesini amaçlıyor. Proje, radyo ve televizyon yayınlarında Türkçenin kullanımına ilişkin güncel tespitlerin yapılmasını, bu tespitler ışığında yayınlarda Türkçenin daha özenli kullanılması için gerekli mekanizmaların kurulup işletilmesini ve medya çalışanlarının Türkçeyi doğru kullanmaları için eğitimden geçirilmesini kapsıyor. 

Kurumlar arası iş birliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, ilk olarak Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kurs Programı hazırlandı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandı. 20 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen RTÜK-Yayıncı Buluşması etkinliğiyle İç Anadolu Bölgesi illerinde yayın yapan medya hizmet sağlayıcılara proje tanıtıldı ve kurs başvuruları alındı. İlk Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu, pilot uygulama şeklinde 16-27 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Teorik ve uygulamalı derslerden oluşan kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

2.Dönem Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu ise 20 Ocak 2018 tarihinde Kocaeli’de düzenlenen RTÜK-Yayıncı Buluşması etkinliğiyle Marmara Bölgesinde yayın yapan medya hizmet sağlayıcılara duyuruldu ve başvurular alındı.

Proje kapsamında RTÜK tarafından düzenlenen kurslara yalnızca medya hizmet sağlayıcı kuruluşların çalışanları katılabiliyor. Yayın kuruluşlarında çalışmayan ama kursa gitmek isteyen vatandaşlarımız ise bulundukları bölgede Halk Eğitimi Merkezlerine başvurarak bu program kapsamında eğitim alabiliyor.

Yayın Tarihi : 01 Mart 2018