19.08.2014 RTÜK tarafından herhangi bir çekiliş veya elektronik cihaz sayımı yapılmamaktadır

           

                Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna telefon veya bilgi edinme yoluyla yapılan başvurulardan, son günlerde, kendilerini RTÜK personeli olarak tanıtan bazı kişilerin, vatandaşlarımızı telefonla arayarak tasarım cihazı veya hediye çeki gibi ikramiyeler kazandıklarını bildirdikleri ve noter masrafı adı altında vatandaşlarımızdan para talep ettikleri, bazı kişilerin ise RTÜK anketörü olduklarını söyleyip evlerdeki elektronik cihazların sayımını yaptıkları öğrenilmiştir.

            Kurumumuz tarafından, gerek kendi bünyesinde, gerekse hizmet satın almak yoluyla hiçbir surette çekiliş yapılmadığı gibi, evlerdeki elektronik cihazların tespitine yönelik bir anket çalışmamız da bulunmamaktadır. Bu itibarla, vatandaşlarımızın herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamaları için; kendilerini RTÜK çalışanı olarak tanıtarak, noter masrafı, komisyon veya başka bir ad altında para talep eden kişilere kesinlikle itibar etmemeleri,  kişisel bilgilerinin korunması hususunda azami dikkat ve özen göstermeleri gerekmektedir.

            Bu tür durumlarla karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın yapılan vaatlere itibar etmemeleri ve gecikmeden emniyet birimlerini haberdar etmeleri gerekmektedir.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Basın Bildirisi

Tarih: 19.08.2014

Sayı: 17420072.621.02/237-16135

 

Yayın Tarihi : 19 Ağustos 2014