İstanbul Radyo Kulesine Geçiş Duyurusu

İstanbul ili Üsküdar ilçesi Çamlıca tepesinde dağınık halde bulunan radyo ve televizyon vericilerinin tek bir noktada toplanarak görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yürütülmekte olan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi çalışmalarında son aşamaya gelinmiş olup, Eylül ayı içinde projenin açılışının yapılması planlanmaktadır.

Bu çerçevede, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından, 6112 sayılı Kanunun Geçici 4'üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında yayın hakkı bulunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara karasal ortamdan yayın iletim hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş olan Kule Verici Tesisleri İşletim ve Teknolojileri A.Ş (Kule AŞ), Çamlıca emisyon noktasından yayın yapmakta olan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara, imzalanacak sözleşmelere ilişkin sürecin başladığına dair 2020 yılı Haziran ayı itibari ile bildirimde bulunmuş olup Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi üzerinden yapılacak yayınlara ilişkin test süreçlerinin kısa süre içinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu bağlamda Eylül ayı içinde açılışın planlandığı dikkate alınarak; 31.08.2020 Pazartesi gününü, 01.09.2020 Salı gününe bağlayan gece saat 00:00 - 06:00 arasında İstanbul il merkezine yönelik radyo yayını yapma hakkı bulunan kuruluşların tamamının yayınlarının iletileceği şekilde test/deneme yayın iletim faaliyeti yürütülecektir. Söz konusu faaliyet Radyo ve Televizyon Üst Kurulu teknik uzmanlarınca da yerinde takip edilecektir.

Kule AŞ ile sözleşme süreçlerinin tamamlanması, 1-10 Eylül 2020 tarihleri arasında geçiş test ve deneme yayınlarına yönelik çok taraflı çalışmaların yürütülmesi ve 10 Eylül 2020 tarihinden itibaren yayınların Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nden yapılmaya başlanması ile birlikte, Çamlıca mevkiinde bulunan diğer kulelerin kaldırılması süreci başlayacaktır. Konuya ilişkin ilgili bütün medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

Yayın Tarihi : 31 Ağustos 2020