17.02.2016 RTÜK’te “Evlilik Programları Hakkında İstişare Toplantısı” Yapıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya: “İdeal olan, çok reytingle beraber en az şikayet edilen program olmaktır”

başkanRadyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya başkanlığında Üst Kurul Başkan Vekili Esat Çıplak ve Üst Kurul Üyeleri Arif Fırtına, Nurullah Öztürk, Ersin Öngel, İsmet Demirdöğen, Süleyman Demirkan, Taha Yücel ve Doç.Dr. Hamit Ersoy’un yanı sıra Üst Kurul Başkan Yardımcısı İlker Ilgın, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Mehmet Çakırtaş, Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanı Şemsettin Gürpınar ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Vekili Şakir Sarıcaoğlu’ndan oluşan heyet, “Evlilik Programları Hakkında İstişare Toplantısı”nda, televizyon kanallarının temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya, yayın akışlarında evlilik programlarına yer veren yayıncı kuruluşların temsilcileri olarak Star TV Genel Yayın Yönetmeni Çağatay Önal, Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Barış Tünay, ATV Genel Müdür Yardımcısı Mutlu İnan, Fox TV Yöneticisi Cenk Soner, Flash TV Genel Yayın Yönetmeni Şenay Şenol ve TV 8 Yayın Yönetmeni Bilgin Arslan heyetleri ile birlikte katıldılar.

Üst Kurul’un Ankara’daki merkezinde gerçekleşen toplantının açış konuşmasını Başkan Prof. Dr. İlhan Yerlikaya yaptı.

Yayınlarla ilgili sorunları sektörle diyalog içerisinde çözmeye çalıştıklarını söyleyen İlhan Yerlikaya, ileriki tarihlerde dizilerle ve haber programlarıyla ilgili de benzer toplantılar yapmayı planladıklarını aktardı.

Kanalların reyting kaygısı gütmelerinin kendileri tarafından doğal karşılandığını ancak bunun yanında toplumsal sorumluluğun da göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatan Yerlikaya, bir programın reytinginin yüksek olmasının tek başına o programın kalitesinin göstergesi olamayacağını belirtti.

Yayıncılığın topluma ve demokrasiye katkıları olan önemli bir kurum olduğunu söyleyen Yerlikaya, bu doğrultuda sorumluluğunun da arttığını ifade etti.

İdeal olanın çok reytingle beraber en az şikayet olduğunu belirten Üst Kurul Başkanı, çok izlenen programların sorumluluklarının da arttığını belirtti.

Bir yılda evlilik programlarıyla ilgili RTÜK’e 10691 adet vatandaş bildirimi geldiğini ileten İlhan Yerlikaya, kanalların hedef kitlelerinden gelen şikayetleri önemsemesi gerektiğini hatırlattı.

Toplantıda RTÜK heyeti tarafından yapılan sunumda evlilik programları ile ilgili gelen şikâyetlerin hangi konularda odaklandıkları, şikâyet istatistikleri ve uzmanların konu ile ilgili görüşleri televizyon kanallarının temsilcilerine aktarıldı.

Toplantıda söz alan Üst Kurul Başkan Vekili Esat Çıplak bu tür programlarda cinsiyet ayrımcılığı yapıldığına dair uyarıyı sözlerine ekledi.

Üst Kurul Üyesi İsmet Demirdöğen evlilik programlarının eğlendirici, şov yanının ağır bastığını, bu programlarda maddiyatın öne çıkarıldığını ve adayların çocukları evliliğe engel gibi gösterdiğini anlattı.

Üst Kurul Üyesi Arif Fırtına programlara katılan insanlardan onurlarını zedeleyecek şeyler yapmalarının istendiğini belirterek, oyunculuk ajanslarından katılımcıların çağırıldığı programlarda bu hususun belirtilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Üst Kurul Üyesi Ersin Öngel, bu programların daha geniş anlamda toplumsal problemlerin yansıması olduğunu, toplum üyelerini toplumun esas sorunlarını düşünmekten alıkoyduğunu, evlilikte temel alınması gereken sevgi unsurunun bu programlarda olmadığını, evlilik programlarının insan ilişkilerinin metalaştırılmasına katkıda bulunduğunu ve zaman zaman şiddeti meşrulaştırdığını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini teşvik ettiğini belirtti. 

Üst Kurul Üyesi Nurullah Öztürk, Evlilik programlarının toplumda bir karşılık gördüğünün reytinglerden anlaşıldığını ancak sorunların giderilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini hatırlattı.

Üst Kurul Üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, RTÜK olarak bütün programlarda insan hakları ihlallerini önemsediklerini, izdivaç programlarında da kişi mahremiyetinin ciddi şekilde ihlal edildiğini, evlilik programı olduğu için bu konuda anlayış gösterilmesinin beklenmemesi gerektiğini hatırlattı.

Üst Kurul Üyesi Taha Yücel, düzenleme faaliyetinin denetlemeye göre daha kalıcı olduğunu, karşılıklı görüş alışverişinin önemli olduğunu vurguladı.

Toplantıya katılan yayıncılar söz konusu programların toptancı bir yaklaşımla değerlendirilmesinin yanlış olabileceğini, kentleşme sürecinde bireylerin birbirlerinden uzaklaşmasının bu tür programlara ihtiyacı doğurduğunu belirttiler. Toplantının yapıcı olduğunu ifade eden kuruluş temsilcileri şikayet konularının değerlendirilerek gerekli düzeltmelerin yapılabileceğini ifade ettiler. Yayıncı kuruluş temsilcileri reyting sisteminin de masaya yatırılması gerektiğine vurgu yaptılar.

Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya toplantının kapanış konuşmasında RTÜK olarak yayıncılığın gelişmesi için çaba harcadıklarını, kaçak yayınların da bu amaçla kapatıldığını katılımcılara hatırlatarak diyaloğun devam edeceğini söyledi. Evlilik programlarıyla ilgili sorunların özdenetim yoluyla giderilmesinin daha arzu edilir olduğunu ifade eden Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, mevzuat çerçevesinde RTÜK’e verilen denetim görevinin titizlikle yerine getirilmeye devam edileceğini belirtti. (17.02.2016, Ankara)

Yayın Tarihi : 16 Şubat 2016