IBRAF Uluslararası 5. Yıllık Toplantısı

IBRAF Uluslararası 5. Yıllık Toplantısı 21-24 Şubat 2017 tarihlerinde Endonezya’nın Bandung şehrinde yapıldı. Toplantıda RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, "Terörün dili, dini ve ırkı yoktur.” dedi.

RTÜK benzeri kurum ve kuruluşları ortak bir platformda bir araya getirerek, diyalog ve iş birliğinin geliştirilmesi, bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanmasını amaçlayan, İTT ile ilişkili IBRAF, İstanbul'da 2011’de yapılan toplantıda RTÜK öncülüğünde kuruldu. Sekretarya hizmetlerini RTÜK'ün yürüttüğü IBRAF bünyesinde 32 üye bulunuyor.

21-22 Şubat 2017 tarihinde Endonezya'nın Bandung kentinde Endonezya Yayın Komisyonunun ev sahipliğinde İslam Ülkeleri Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF), "Dünya Ahengi İçin Medya" temalı 5. yıllık toplantısının açılışına, birçok Endonezyalı bakan ve üst düzey yetkilinin yanı sıra yerel basın ve IBRAF ülkelerinden 40'a yakın medya temsilcisi katıldı.

Toplantıya, Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Üst Kurul Üyesi Arif Fırtına, Üst Kurul Üyesi ve IBRAF Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Ersoy, Üst Kurul Uzmanı Hasan Ali Erdem, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Danışmanı Musa Ceylan, TÜRKSAT’tan Pazarlama Direktörü Erdinç Akpınar, TUBİTAK’tan İş Geliştirme Direktörü Alper Ay katıldı.  

Toplantıda katılımcılara hitap eden RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, "Terörün dili, dini ve ırkı yoktur. İslam dini bütün bunları lanetlemektedir. Özellikle bazı uluslararası medya grupları, terör eylemlerinin sonunda bilinçli bir şekilde “İslami Terör” ifadesine yer vererek, İslam ile terör kelimesini yan yana getirerek İslam karşıtı algı oluşturma çabası içine girmişlerdir." dedi.

Yerlikaya: “Bu noktada İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) üye ülkelerin, bilinçli şekilde İslamafobiye sebep olan bu tür yaklaşımlarla mücadeleyi en birinci önceliği haline getirmesi gerektiğini, medyada sorumluluk taşıyanların doğruları söylemesinin, tarafsız olmasının ve medyayı silah olarak kullanmamasının önemine” işaret etti.

Ayrıca, “Terörün iki amacı var, birincisi sesini büyük kitlelere duyurmak, ikinci olarak da gündem oluşturmak. Dolayısıyla medya, bu konuda çok hassas olmalı. Medya, zaman zaman terörün aleyhinde konuşurken bile reklamını yaptığının, farkında olmadan terörü gündeme taşıdığının bilincinde olmalı. Medya, terör ve ahlaki dejenerasyona oksijen pompalamamalıdır." diyerek terör konusunda katılımcıların dikkatini çekti.

Bu bağlamda Yerlikaya, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü demokratik düzeni ortadan kaldırmaya, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yeltenen Fetullahçı Terör Örgütünün hain darbe girişimi hakkında katılımcıları bilgilendirdi

Bu çerçevede Üst Kurulumuz öncülüğünde kurulan ve Daimi Sekretaryası yine Üst Kurulumuz tarafından yürütülen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Yayıncılık Düzenleyici Otoriteler Forumu (IBRAF)’nun özellikle kriz dönemlerinde medya ve terör yayınlarında yayıncıların uyması gereken rehber ilkeler hususunda İİT ülkeleri arasında uluslararası düzeyde yakın bir işbirliğinin geliştirilmesine büyük bir katkı sunacağını düşünüyorum.” dedi ve terör konusunda birlikte hareket etmenin önemini vurguladı.

Toplantı, diğer üye ülkelerin temsilcilerinin sunumları ile devam etti.

  Bandung/Endonezya Deklarasyonu için tıklayınız

 


 

Yayın Tarihi : 23 Şubat 2017