Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) “Sayısal Yayıncılık Sempozyumu” Malezya’da yapıldı ( 06-09 Mart 2017)

 Dünyanın en büyük yayın birliklerinden biri olan ve  Türkiye’den Samoa’ya, Rusya’dan Yeni Zelanda’ya uzanan 69 ülkeden 281 üyesiyle dünya nüfusunun yarısından fazlasına hizmet sunan ABU (Asia Pasific Broadcasting Union- Asya Pasifik Yayın Birliği) tarafından düzenlenen ABU Sayısal Yayıncılık Sempozyumu, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 6-9 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Sempozyumun ana teması “Sayısallaştırma ve Yaygınlaştırma” olarak belirlenmiş ve sempozyum süresince gerçekleştirilen konferans ve çalıştaylarda  yayın teknolojilerindeki en son gelişmeler tartışılmıştır. 60 ülkeden 1000 den fazla katılımcıyla gerçekleştirilen sempozyuma Üst Kurulumuzdan Üst Kurul Başkan Vekili Sn Esat ÇIPLAK, Üst Kurul Üyesi Sn İsmet DEMİRDÖĞEN ve Üst Kurul Uzmanı Recep DEMİREL katılmışlardır.

Sempozyum süresince dünyaca bilinen 43 üretici en yeni ürünlerini düzenlenen fuar alanında sergilemişlerdir. Kamu ve özel yayın kuruluşlarının temsilcileri, teknik elemanlar, program yapımcıları ve sosyal medya içerik sağlayıcılarının yoğun katılım gösterdiği sempozyum süresince güncel yayıncılık konuları takip edilmiş, ikili temaslarda bulunulmuş, karşılıklı olarak çok yararlı bilgi alışverişi sağlanmıştır.

Ayrıca  Kuala Lumpur Büyükelçimiz Sn Başak TÜRKOĞLUNUN  daveti üzerine, 9 Mart Perşembe günü Büyükelçiliğimiz ziyaret edilmiş,  Malezya ve bölge ülkelerinin ekonomik, sosyal ve siyasi konularına ilişkin çok faydalı bir görüşme gerçekleştirilmiş ve Sn Büyükelçiye ziyaret anısına plaket takdim edilmiştir.

 

Yayın Tarihi : 14 Mart 2017