9.Gelecekle İletişim Çalıştayı 03 Ekim 2017 tarihinde başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından her yıl düzenlenen Gelecekle İletişim Çalıştaylarının dokuzuncusu, 03Ekim 2017 tarihinde Bükreş’te Romanya Türk Şehitliği’ne yapılan ziyaretin ardından Köstence’de Ovidius Üniversitesi Senato Salonunda düzenlenen oturumla başladı.

Çalıştay, 03 Ekim 2017 Salı günü Köstence’de (Romanya) sırasıyla; Ovidius Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cristina TAMAŞ, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet DAŞTAN, Ovidius Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mihai GİRTU, RTÜK Başkanı Prof.Dr. İlhan YERLİKAYA, Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Osman Koray ERTAŞ ile Çalıştaya katılan öğrencilerden Parviz Aliyev’in yapmış oldukları açılış konuşmalarıyla başladı.

RTÜK Başkanı Prof.Dr. İlhan YERLİKAYA yaptığı konuşmasına: “Uzaklarda dertleşen milyonların kalbinin bugün, burada, Köstence’de attığını biliyorum. Geçen yıl da Bişkek ve Almatı’da aynı heyecanı yaşadık.” sözleriyle başladı. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl gerçekleştirilmiş olan, Gelecekle İletişim projesi bağlamında Konya’da gerçekleştirilen “Konya’da Vuslat Sempozyumu”, Van’da gerçekleştirilen Türkçe Konuşan Türk Dünyası Düzenleyici Otoriteleri Platformu, Eskişehir’de açılan Resim Sergisi ve Yaz Okuluna atıfta bulunan Yerlikaya tüm bu çalışmaların Gelecekle İletişim Projesi bünyesinde yer alan genç öğrencilerin gayretleri ile gerçekleştiğini belirterek, “Gelecekle İletişim Çalıştayları’nda vatanına, milletine ve devletine bağlı dürüst gazeteciler yetişti. Ülkelerine döndüler. Güzel görevlerdeler. Ülkeler arasında doğru haberciliğin kaynağı oldular.” dedi.

Bu Çalıştayların öneminin 15 Temmuz hain kalkışmasında bir kez daha görüldüğünü vurgulayan Yerlikaya: “Türkiye’de yayıncılar, hiçbir yerden talimat almadan milli iradenin yanında durmuş ve demokrasi bir kez daha kazanmıştır. Bu kalkışmada gördük ki terörün milliyeti, dili, dini ve vatanı yoktur.” ifadelerine yer verdi.

Yerlikaya, genç öğrenciler ve katılımcılara hitaben: “Buradan aldığınız güçle mesleğinizde daha başarılı olacağınıza inanıyorum. Dobruca’nın sert rüzgârı, Karadeniz’in çırpıntısı, Tuna’nın etrafını yıkmadan gidişini ömrünüzde bir nişane, dar zamanda güç olacağına eminim.” diyerek toplantının paydaşı olarak Çalıştayın gerçekleşmesinde emeği olan tüm kurumlara teşekkür ederek sözlerine son verdi. 

Daha sonra gerçekleştirilen oturumlarda ise bu yılki ana teması “15 Temmuz Türkiye Örneğinde Medya ve Demokrasi” başlığı altında Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından gelerek, ülkemizde iletişim fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin sunum yaptığı oturumlar gerçekleştirildi.

Kamuoyuna duyurulur

 

Yayın Tarihi : 04 Ekim 2017