Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu Başladı

Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında, yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarının çalışanları için düzenlenen Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu 16 Ekim 2017 tarihinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda başladı.

 Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kurs programı, 44 saat diksiyon, 36 saat ise spikerlik ve sunuculuk dersleri olmak üzere toplam 80 saatten oluşuyor.

 Diksiyon dersleri Çankaya Halk Eğitimi Merkezi eğiticisi İpek Neslişah Akdemir, spikerlik ve sunuculuk dersleri ise Ankara Radyosu spikerleri Hafize Okan ve Recep Derya Kaya tarafından veriliyor.

 Ankara, Kırşehir ve Kayseri’deki yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarından 23 kursiyerin katıldığı eğitim programının uygulamalı dersleri TRT eğitim stüdyolarında gerçekleştirilecek. Eğitim sonunda başarılı olan katılımcılara sertifika verilecek.

 2018 yılından itibaren Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk kursları Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun koordinatörlüğünde diğer illerde de düzenlenecek. Bu kurslara sadece medya hizmet sağlayıcı kuruluşların çalışanları katılabilecek.

 Yayın kuruluşlarında çalışmayan vatandaşlarımız ise bulundukları illerdeki halk eğitimi merkezlerine başvurarak bu program kapsamında eğitim alabilecek.

 

 

Yayın Tarihi : 16 Ekim 2017