Üst Kurul Başkanı Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Eğitimi Sınıfını Ziyaret Etti

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında, Üst Kurul merkez binasında Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Eğitimi alan yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarının çalışanlarını ziyaret etti.

Ankara, Kırşehir ve Kayseri’den yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarının çalışanlarının katıldığı, Çankaya Halk Eğitimi Merkezi Diksiyon Eğiticisi İpek Neslişah Akdemir tarafından verilen derse katılan Üst Kurul Başkanı Yerlikaya, kursiyerler ve eğiticiyle sohbet etti. Yayınlarda kullanılan dilin toplumu ve özellikle çocukları ve gençleri etkilediğini belirten Yerlikaya, “Yayınlardaki dil yanlışları bilhassa çocukların konuşmalarını etkiliyor. Bu nedenle dili doğru ve güzel kullanmaya dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursunun büyük bir projenin parçası olduğunu anlatan Yerlikaya, projenin kısa değil uzun vadeli olmasını istediklerini belirterek, “Sizler bizim ilk talebelerimizsiniz” diye konuştu. Kursiyerler de eğiteme katıldıkları için kendilerini şanslı hissettiklerini söylediler.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun iş birliği yaptığı Türk Dil Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve TRT Genel Müdürlüğünün de proje konusunda umutlu olduklarını belirten Yerlikaya, “Süreç biraz uzun sürdü ama sonunda eğitimi başlattık. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Yanlışlarımız varsa doğrusunu öğrenip düzeltmemiz lazım. Bu kursları bölge bölge devam ettireceğiz ve hayırlı sonuçlar alacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Eğitiminin teorik dersleri Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda, uygulamalı dersleri ise TRT Ankara Radyosu Spikerleri Hafize Okan ve Recep Derya Kaya tarafından TRT Genel Müdürlüğü eğitim stüdyosunda gerçekleştirilecek. Eğitim sonunda başarılı olan katılımcılar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazanacaklar.

 

Yayın Tarihi : 17 Ekim 2017