Diksiyon Spikerlik ve Sunuculuk Kursu Sona Erdi

Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarının çalışanları için düzenlenen Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu sona erdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda, kursun kapanışı nedeniyle 27 Ekim 2017 Cuma günü düzenlenen törene Üst Kurul Üyeleri Arif Fırtına, Nurullah Öztürk ve Ersin Öngel ile kurum yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Üst Kurul Üyesi Arif Fırtına, kurumun ilk kez yayın kuruluşlarının çalışanlarına yönelik sertifikalı bir eğitim programı düzenlediğine dikkat çekti ve bu eğitimlerin önümüzdeki yıl da devam edeceğini açıkladı. Radyo ve televizyon kuruluşlarında çalışanların Türkçeyi özenli kullanma sorumluluğu olduğunu vurgulayan Fırtına, seksen saatlik eğitimin bu konuda kendilerine yardımcı olacağını söyledi.

Kursiyerler adına konuşan Kayseri Radio Life temsilcisi Gamze Zor, kurs için Üst Kurula geldikleri ilk günden itibaren Üst Kurul çalışanlarının kendilerini güler yüzle karşıladığını ve yardımcı olduğunu belirtti. Ankara Radyo Beyaz temsilcisi Necip Şen ise kursun kendilerine büyük katkısı olduğunu, Üst Kurul çatısı altında eğitim almaktan mutlu olduklarını söyledi.

Projede Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile iş birliği yapan Çankaya Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Namık Kemal Yıldız ise Üst Kurulun hizmet içi eğitim programlarına da destek verdiklerini belirterek, böyle büyük bir projede rol aldıkları için gurur duyduklarını ifade etti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Fendiye İnci Özkan ise, yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarında çalışan 17 kursiyeri Üst Kurul çatısı altında ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Projeyi oy birliğiyle onaylayan Üst Kurul Üyelerine, destek veren proje ortaklarına, kurum çalışanlarına ve katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra Üst Kurul Üyesi Arif Fırtına, kursu tamamlayan 17 kursiyere katılım belgelerini, Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu Eğiticileri İpek Neslişah Akdemir ile Hafize Okan’a ve Çankaya Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Namık Kemal Yıldız’a teşekkür belgelerini takdim etti.

Tören sırasında kursiyerler tarafından hazırlanan ve projeye armağan edilen “Dilimizi Doğru Konuşalım” adlı TV spotunun da ilk gösterimi gerçekleştirildi.

Ardından Üst Kurul Üyeleri Nurullah Öztürk ve Ersin Öngel ile Üst Kurul Başkan Yardımcısı İlker Ilgın, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Fendiye İnci Özkan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda 2017 yılında düzenlenen hizmet içi eğitimlerde başarı gösteren personele sertifikalarını takdim etti.

Ankara, Kayseri ve Kırşehir’de yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarından 17 programcının katıldığı pilot eğitim kapsamında, katılımcılara 44 saat diksiyon, 36 saat spikerlik ve sunuculuk olmak üzere toplam 80 saat eğitim verildi. Eğitimin teorik bölümü Radyo ve Televizyon Üst Kurulu merkez binasında, uygulamalı bölümü ise Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü eğitim stüdyosunda gerçekleştirildi. Uygulamalı ve yazılı sınavlardan geçirilen kursiyerlerden başarılı olanlar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazanacak.

 

Yayın Tarihi : 31 Ekim 2017