RTÜK Üyelerinin KKTC Ziyareti

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof.Dr. İlhan Yerlikaya ve Üst Kurul Üyeleri, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

KKTC'de temaslarda bulunan RTÜK Başkanı Yerlikaya ve Üst Kurul Üyeleri, KKTC Yayın Yüksek Kurulu (YYK) üyeleriyle Lefkoşa Merit Otel'de bir araya geldi. Görüşmede, RTÜK ile YYK üst kurulu üyeleri arasında daha önce hazırlanan protokol üzerinde çalışmalar yapıldı.

Heyet daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof.Dr. İlhan Yerlikaya ve KKTC Yayın Yüksek Kurulu (YYK) Başkanı İlkay Diren’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığındaki kabulde, RTÜK Başkanı Prof.Dr. İlhan Yerlikaya ve YYK Başkanı İlkay Diren ile her iki kurumun Üyeleri de yer aldı.

 

Cumhurbaşkanlığındaki kabul ve görüşme sonrasında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Yayın Yüksek Kurulu (YYK) ve Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkililerini kabul etti. Yerlikaya ve Üst Kurul Üyeleri, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber ile makamında bir araya geldi.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda öğleden sonra gerçekleşen kabulde ilk sözü RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya aldı.

YERLİKAYA: “İKİ KURUM ARASINDAKİ DİYALOG SÜRECEK”

Yerlikaya, KKTC’ye RTÜK Üyeleri ve Bürokratlarıyla geldiklerini ifade ederek, Yayın Yüksek Kurulu yetkilileri ve üyeleriyle toplantı yaptıklarını söyledi.

Protokol gereği yılda bir kez Ankara’da ve Kıbrıs’ta toplantılar yaptıklarını da anımsatan İlhan Yerlikaya, toplantılarda iletişimdeki ortak sorunların konuşulduğunu kaydetti.

İlhan Yerlikaya, bu ziyarette RTÜK ile YYK arasındaki protokolün güncellendiğini de söyledi.

Teknolojinin sürekli yenilendiğini belirten Yerlikaya, “İletişimdeki tecrübe ve birikimlerimizin bir havuzda toplanmasının ve birlikte kullanılmasının faydalı olacağına inanıyoruz. İki kurum arasındaki diyalog sürecek” şeklinde konuştu.

“ORTAK GRUPLARDA ÇALIŞMANIZ FAYDA SAĞLAR”

Meclis Başkanı Sibel Siber, radyo, televizyon ve yayıncılığın geçmişten bugüne önemini hiç kaybetmediğini ifade ederek, bu araçların sadece haberleşmeye değil, halkın sosyal yaşamına da katkı sağladığını söyledi.

Siber, “Etik kurallar çerçevesinde yapılabileceğin en iyisini yapmanız, ortak gruplarda çalışmanız bu alana fayda sağlar” dedi.

Meclis Başkanı Sibel Siber, konuk heyetin ülkeden güzel anılarla ayrılmasını temenni etti.

Kabulde, karşılıklı hediyeler de takdim edildi.

Yerlikaya ve Üst Kurul Üyeleri daha sonra Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile görüştü.

Ziyarette Yerlikaya'ya, RTÜK Başkan Vekili Esat Çıplak ile Üst Kurul Üyeleri Doç.Dr.Hamit Ersoy, Taha Yücel, İsmet Demirdöğen, Nurullah Öztürk, Arif Fırtına, Ebubekir Şahin ve İlhan Taşçı eşlik etti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya ve Üst Kurul Üyeleri, Lefke Avrupa Üniversitesi ile Girne Amerikan Üniversitesini de (GAÜ) ziyaret etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) temaslarını sürdüren RTÜK Başkanı Prof.Dr. İlhan Yerlikaya ve beraberindeki Üst Kurul Üyeleri, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Ali Yükselen’i ziyaretlerinin ardından Üniversitede düzenlenen "Uluslararası Arenada RTÜK" konulu konferansa katıldı.

Burada konuşma yapan RTÜK üyesi ve İslam Ülkeleri Yayıncılık Düzenleyici Kurumları Forumu (İBRAF) Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Ersoy, öğrencilere RTÜK'ün faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

RTÜK'ün ülke içindeki faaliyetlerinin yanı sıra uluslararası alanda etkin çalışma yürüttüğüne dikkati çeken Ersoy, RTÜK'ün çalışmalarını Birleşmiş Milletler'de BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) çerçevesinde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Birliği (AB) içinde farklı uzmanlık komitelerinde yürüttüğünü anlattı.

Ersoy, RTÜK'ün yayıncılık alanında hem Karadeniz havzasında hem de Müslüman ülkelerde öncü olduğuna işaret ederek, "Bu konuda etkinlik yapmak isteyen RTÜK benzeri bütün düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar bizim gözümüze bakmakta ve ona göre kendilerine şekil vermektedirler." ifadesini kullandı.

Konferansın ardından Yerlikaya ve beraberindeki Üst Kurul Üyeleri Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Serhat Akpınar’ı ziyaret ederek, aynı Üniversitede düzenlenen "Radyo ve Televizyon Yayıncılığında Denetleme" paneline katıldı.

 

 

Yayın Tarihi : 09 Kasım 2017