RTÜK ile Benin Cumhuriyeti arasında iş birliği

Benin Cumhuriyeti Görsel-işitsel ve İletişim Yüksek Otoritesi (HAAC) 2011 yılında RTÜK öncülüğünce kurulan Daimi Sekretaryası da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yürütülmekte olan İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteler Forumu (IBRAF) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'na Ankara'da bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Heyette HAAC Başkanı ve aynı zamanda IBRAF Dönem Başkanlığını yürütmekte olan Adam Boni TESSI ve Africa İletişim Düzenleyici Otoriteleri Ağı (ACRAN) İdari Sekretaryası Koordinatörü Odile Hounsa DEHOUMON'da yer aldı.

HAAC heyeti, öncelikle Şubat 2017’de IBRAF’ın Benin’de gerçekleştirilecek 6. Yıllık Toplantısına ve Uluslararası IBRAF Konferansına ilişkin hususları ele almak amacıyla IBRAF Genel Sekreterliğini ziyaret etti. Burada IBRAF kurucu Genel Sekreteri ve RTÜK Üyesi Doç. Dr. Hamit ERSOY tarafından kabul edildi. Gerçekleştirilen temaslarda Uluslararası IBRAF Konferansına davet edilecek konuşmacılar ile tartışılacak konular ele alındı. Bununla birlikte IBRAF'ın 6. Yıllık Toplantısına ilişkin hazırlıklar görüşüldü ve toplantıya katılacak üye ülkelerin konuyla ilgili görüşlerinin alınmasına karar verildi. Ayrıca Arakan Müslümanlarının sorunları ve Kudüs meselesine ilişkin birer deklarasyon sunulması ile IBRAF tüzügüne ilişkin değişiklik önerilerinin görüşülmesi kararlaştırıldı.

Daha sonra heyet RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA tarafından kabul edildi. Başkanlık makamında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Görsel-işitsel ve İletişim Yüksek Otoritesi (HAAC) arasında var olan ilişki ve işbirliğini geliştirmek amacıyla hazırlanan taslak İşbirliği Protokol’üne ilişkin istişari görüşmelerde bulunuldu. Görüşmede Prof. Dr. İlhan Yerlikaya iki kurum arasındaki var olan dostane ilişkilerin sürdürülmesi ve ilerletilmesi noktasında gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Toplantı sonrası basının sorularını cevaplayan Dr. ERSOY "Şubat ayında Benin'de yapılacak olan IBRAF Genel Kurulu toplantısında bu protokolü imzalayacağız. İkinci olarak da şubat ayında Benin'de yapacağımız IBRAF 6. Yıllık Toplantısı'nın detaylarını görüşmek üzere bir araya geldik." ifadelerine yer verdi. Dr. Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, hem Balkanlar, Kafkaslar'da hem de Ortadoğu'da ve IBRAF'ın kuruluşuyla birlikte bütün İslam dünyasında 57 ülke için tabiri caizse 'yayıncılığın kıblesi' haline geldi. O açıdan birçok İslam ülkesinden RTÜK benzeri kuruluşlar, RTÜK'ü ziyaret ediyor ve RTÜK'ün rehberliğinde, yol göstericiliğinde tabiri caizse kendilerine çeki düzen veriyorlar. Bu protokol de Benin'le RTÜK arasında hangi alanlarda iş birliği, fikir alışverişi yapılabilir, teknik konularda nasıl bir işbirliği yapılabilir gibi konuları ilkesel olarak karara bağladık, detaylarını ikili görüşmelerde netleştireceğiz.".

          


 

Yayın Tarihi : 14 Aralık 2017