İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümlerinin Yapılmasına ve Denetlenmesine İlişkin Yönetmelik Taslağı Toplantısı


Yayın Hizmetlerinin İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümlerinin Yapılmasına ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı toplantısı, bugün İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yayın Hizmetlerinin İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümlerinin Yapılmasına ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı Toplantısı, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK’ın açılış konuşmaları ile başladı.

“Radyo ve Televizyon yayıncılığı için reyting çok önemlidir”

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, hem yayıncılar hem de RTÜK için hayırlı bir toplantı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, “Öncelikle İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK’a ev sahipliği için teşekkür etmek istiyorum. Üniversiteyi ve tarihi mekânları topluma açmak gerçekten takdir edilecek bir tutumdur. Reyting konusu üzerine tartışmalar uzun yıllardır devam etmektedir. Radyo ve Televizyon Yayıncılığı için reyting çok önemlidir. Ölçümü iyi yaparsanız, adaletli ve doğru kurarsanız yaptığınız her iş doğru olur. Dolayısıyla bugün burada alacağımız kararlar çok önemli kararlar” ifadelerini kullandı.

Yayın Hizmetlerinin İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümlerinin Yapılmasına ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı’nın yayıncıların görüşleri alınarak hazırlandığını söyleyen Prof. Dr. Yerlikaya, “Burada konuştuğumuz, bu taslaktaki her şey değişebilir, düzenlenebilir, artırılabilir, düşürülebilir. Bu hep birlikte verebileceğimiz bir karar olacaktır. Reyting her şey değildir. İyi reyting vardır, kötü reyting vardır. Yani bir şeyin izlenir olması, çok fazla izlenmesi o izlenen şeyin mutlaka olumlu içerik olduğu anlamına da gelmiyor. Bu durum reklam verenler açısından da çok önemlidir. Yani iyi içerikli programa reklam vermek başka, bir de kötü içerikli programa reklam vermek başka. Programın da iyisine reklam vermek gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Yayın Tarihi : 23 Ocak 2018