Özbekistan Büyükelçisi RTÜK’ü Ziyaret Etti

Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Alişer AGZAMHADJAEV ve Büyükelçi Müsteşarı Shukhratjon M. YIGITALIEV, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA ve  Üst Kurul Üyelerini ziyaret etti.

RTÜK tarafından Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından Türkiye’ye gelerek İletişim Fakülteleri’nde eğitim alan öğrencilere RTÜK hakkında bilgi verilmesi, RTÜK’ün uluslararası deneyimlerinin paylaşılması ve mezkûr öğrencilere ait bir bilgi havuzu oluşturulması suretiyle uluslararası işbirliği imkânlarının değerlendirilmesi amacıyla 2009 yılından bu yana Gelecekle İletişim Çalıştaylar’ı gerçekleştirilmektedir.

Bu itibarla; 2018 yılı içinde Özbekistan’da gerçekleştirilmesi planlanan 10. Gelecekle İletişim Çalıştayı kapsamında, Üst Kurul Başkanvekili Esat ÇIPLAK, Üst Kurul Üyeleri Arif FIRTINA, Doç. Dr. Hamit ERSOY, İlhan TAŞÇI, Nurullah ÖZTÜRK ve Taha YÜCEL’in de hazır bulunduğu ziyarette Çalıştay vesilesiyle Özbekistan ile Türkiye arasında görsel işitsel medya alanında işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yapılmış ve özellikle Üst Kurulun görsel işitsel medyanın düzenlenmesi ve denetlenmesi alanındaki tecrübelerinin paylaşılmasının Özbekistan’da hızlı bir şekilde gelişmekte olan medya sektörü açısından oldukça faydalı olacağı değerlendirilmiştir.

Özbekistan Heyeti'ne,  Sayısal Kayıt Arşiv ve Analiz Sistemi (SKAAS) Salonu gezdirilerek  RTÜK’ün izleme ve değerlendirme süreçleri hakkında bilgi verildi.

Sonuç olarak, Özbekistan Büyükelçiliği ile RTÜK arasında kültürel ve teknik bilgi alışverişinin devamı ve bu konuda RTÜK’ün deneyimlerinin Özbekistan’la paylaşılması gündeme getirilmiştir.


 

Yayın Tarihi : 27 Şubat 2018