“15 Temmuz Sonrası Televizyon Reytingleri Bildirisi” Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu Kitabına Girdi

Bildiride 15 Temmuz 2016 darbe girişimi öncesi ve sonrasında televizyon programlarının reytinglerindeki değişim analiz edildi.

26-28 Ekim 2017 tarihlerinde Kocaeli Kartepe Yerleşkesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin TRT World ve Anadolu Ajansı işbirliği ile tertip ettiği ve 26 ülkeden 187 entelektüelin katıldığı Kartepe Zirvesi'nin ikinci gününde "15 Temmuz ve Medya” başlıklı oturumda RTÜK Üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy ve Üst Kurul Uzman Yardımcısı Ferhat Bakır’ın sunmuş olduğu “15 Temmuz Sonrası Televizyon Reytingleri” başlıklı bildiri metni e-kitap olarak yayımlandı.

15 Temmuz 2016 öncesi ve sonrasındaki televizyon reytingleri karşılaştırıldı

Televizyon izleyicisinin beğenilerinden yola çıkarak 15 Temmuz 2016 öncesi  ve sonrasında Türkiye’de televizyon izleme eğilimlerdeki değişimi ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilen araştırmada TİAK A.Ş. tarafından yapılan televizyon reytingi ölçümleri baz alındı. Araştırmanın kaynağını 2015 yılında reyting ölçümü yapılan 12, 2016 yılında ise ölçümü yapılan 11 ulusal televizyon kanalının reytingleri oluşturdu. Yayınlanan bildiride, darbe girişimi öncesinde ölçümü yapılan reyting listesindeki ilk 25 televizyon programı ile darbe girişimi sonrası reytingi ölçülen ilk 25 televizyon programı  kıyaslanarak aradaki değişime anlamlı açıklamalar getirildi.

Darbe girişimi sonrasında haber programlarının izlenme oranındaki artış dikkat çekiyor

15 Temmuz darbe girişimi öncesindeki bir ay ile sonrasındaki bir ayda izlenilen televizyon programlarının ayrıca karşılaştırıldığı bildiride darbe girişimi sonrasında haber programlarının izlenme oranındaki artış dikkat çekti. Bildiride darbe girişimi öncesindeki bir aylık sürede dizi  türünün ardından haber programları ikinci sırada geldiği belirtildi. Yayınlanan metinde 15 Temmuz kalkışması sonrasındaki 1 aylık reyting ölçümünde haber programlarının dizilerin izlenme oranını geçerek ilk sıraya yerleştiği  ifade edildi. Haber programlarındaki yükselişin Türk Halkının darbe girişimine karşı verdiği tepki olarak yorumlanabileceğinin altı çizildi.

Türk Halkı darbe girişimine televizyonda da tepkisiz kalmadı

Bildiride, “Darbe girişimi öncesindeki dönemde televizyonda açık ara eğlence programları ilgi görürken 15 Temmuz sonrasında Türk Halkı haber içeriklerini daha sık takip etti, bu veri Türk Halkının yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmadığının göstergesidir” denildi. Elde edilen veriler ışığında Türk Halkının dışardan planlanmış darbe girişimine karşı sokaklar ve meydanların yanında Türkiye’deki en temel kitle iletişim araçlarından olan televizyon üzerinden de haber programlarının 2016 yılı ve senenin önceki bölümüne kıyasla daha fazla takibini sağlayarak tepkisini ayrıca ifade ettiği noktasına vurgu yapıldı. Yayınlanan metinde, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin televizyon reytinglerine etkisinin olduğu, haber programlarının seyredilmesinde anlamlı bir artış olduğu tespiti öne çıktı. Ayrıca, Türk Halkının özel ve dini günlerde televizyon programlarına bu günlerin anlam ve önemiyle ilişkili olarak ilgi gösterdiği, yapılan yayınların izlenme oranlarında artış olduğunun gözlendiği ifade edildi.

Bildiriye ulaşmak için tıklayınız

 

 

Yayın Tarihi : 19 Nisan 2018