3. Dönem Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu Katılımcılarına Sertifikaları RTÜK’te Takdim Edildi

Türkiye’nin farklı illerinde yayın hayatını sürdüren yerel medya çalışanlarının katıldığı iki haftalık kursun sonunda katılımcılara sertifikaları RTÜK’te düzenlenen törenle verildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve TRT’nin iş birliğiyle 30 Nisan-11 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da  üçüncüsü hayata geçirilen  Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursu katılımcılarına sertifikaları RTÜK tarafından verildi. Üst kurulda 11 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen törene RTÜK Başkan Vekili Esat Çıplak, Başkan Yardımcısı İlker Ilgın, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı F.İnci Özkan ve Üst Kurul çalışanları katıldı. Proje, radyo ve televizyonlarda doğru ve güzel Türkçe kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.

 Kursiyerler TRT ve Ankara Radyosu’nda eğitim aldılar

İstanbul, Bursa, Edirne, Tekirdağ, Sakarya, Konya, Karaman ve Tokat’ta yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarında çalışan 14 kursiyerin katıldığı kurs iki hafta sürdü. İki haftalık kursun 44 saati diksiyon, 36 saati spikerlik ve sunuculuk eğitiminden oluştu. Teorik ve uygulamalı derslerden oluşan eğitimde uygulamalı dersler TRT Eğitim Stüdyoları’nda ve Ankara Radyosu’nda yapıldı. Kursun ilk haftasındaki diksiyon dersleri Çankaya Halk Eğitim Merkezi Eğiticisi Yeşim SAGUT tarafından verildi. TRT Ankara Radyosu Spikeri Hafize Okan tarafından  ikinci haftada gerçekleştirilen spikerlik ve sunuculuk eğitimleriyle iki haftalık kurs son buldu.

“Farklı kültür ve karakterler bir araya geldi”

Projenin RTÜK tarafını koordine eden İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı F.İnci Özkan düzenlenen törenin açılışında hazırlanan kurs programı ile ilgili bilgi verdi. Sektörde önemli bir açığı giderdiğini düşündükleri projeye yeterli talep oluşması durumunda devam etmek istediklerini, projenin geleneksel hale gelmesini arzu ettiklerini ifade etti. Başkan Özkan’ın ardından konuşan Üst Kurul Başkan Vekili Esat Çıplak kursa katılanları ve projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri kutlayarak şunları söyledi:

“ Kurumsallaşma açısından bu gibi faaliyetler çok önemlidir, böyle faaliyetler RTÜK’ü insanlara daha iyi tanıtıyor, RTÜK’te çalışan insanların da dışarıdaki insanlardan çok farklı olmadığını gösteriyor. Bu projeyle farklı kültür ve karakterler bir araya geldi. Sosyal paylaşımın öne çıkması, birbirine değer verebilme önemli bir olgudur bu organizasyon ayrıca buna da katkı sağladı. Yayıncılık insana dokunan bir meslektir, bu kursta aldığınız eğitimler görevinizi yaparken insanlara daha doğru temas etmenizi sağlayacaktır.”

“Özdenetim yapıldığında RTÜK’e daha az görev düşecektir”

RTÜK’ün dışarıdan “Ali kıran baş kesen” bir kurum gibi göründüğünü söyleyen Çıplak, “Böyle bir kanıya varmadan önce kendimize bakmamız ve özdenetim yapmamız gerekir. Öz denetim yapıldığında RTÜK’e de daha az görev düşecektir” dedi. Medyanın günden güne geliştiğini ve hayatımızı sardığını söyleyen Çıplak, çocuklarımızı medyanın yıkıcı etkilerinden korumamız gerektiğini ifade etti. Çocuklarımızı istediğimiz inanç, değer ve kimliğe göre yetiştiremediğimizi bu işi medyanın çocukların hayatına nüfuz ederek yaptığının üzerinde durdu.

“Bildiğimizden daha farklı bir Türkçe olduğunun farkına vardık”

Proje hakkında görüşlerini açıklayan kursiyerler projede yer almaktan mutlu olduklarını, RTÜK’ü yakından tanıma fırsatı bulduklarını ifade ettiler. Bildiklerinden daha farklı bir Türkçe’nin olduğunu kurs eğitimleri sayesinde gördüklerini, dil kullanımındaki yanlışlarını görerek farkındalık sahibi olduklarını açıkladılar. RTÜK’ün bu organizasyondan önce çekindikleri bir kurum olduğunu, bu proje aracılığıyla RTÜK çalışanlarıyla bir araya gelerek kurumun insani yönünü görme imkânı bulduklarını aktardılar.

Kursiyerlerin proje hakkında görüşlerini paylaşmasını takiben kursiyerleri tanıtan, kurs dönemi boyunca yaşadıklarını anlatan esprili tonda hazırlanmış bir sunum gösterimi yapıldı. Kursiyerlere sertifikaları hazırlanan sunumun bitiminin ardından takdim edildi.

 

Yayın Tarihi : 16 Mayıs 2018