RTÜK Öncülüğünde Onuncusu Gerçekleştirilen “Gelecekle İletişim Çalıştayı” Bu Yıl Özbekistan’da Düzenlendi

10. Gelecekle İletişim Çalıştayı “Türk Dünyasında Görsel İşitsel Medya ve İşbirliği İmkânları: Özbekistan Örneği” ana temasıyla 7-12 Mayıs tarihlerinde Özbekistan’ın Taşkent, Semerkant ve Buhara şehirlerinde gerçekleştirildi.

Türk Cumhuriyetleri, Türk ve Akraba Topluluklarına mensup öğrenciler 1992 yılından bu yana Türkiye'ye eğitim amaçlı geliyor ve bu öğrencilerin bir kısmı iletişim fakültelerinin radyo ve televizyon bölümünde eğitim görüyor. Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri, Türk ve Akraba Toplulukları arasında bağ kurulmasında birer aracı olarak görülen bu gençlerin görsel-işitsel medya uygulamalarında deneyim kazanmalarını ve Türkiye ile mevcut sosyal ve kültürel bağlarını güçlendirmelerini sağlamak amacıyla 2009 yılından bu yana her yıl Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eşgüdümünde "Gelecekle İletişim Çalıştayı" düzenleniyor.

Günbegün Gelecekle İletişim Çalıştayı

Çalıştay, 7 Mayıs tarihinde Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in ziyaretiyle başladı. Ziyarette RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ve Üst Kurul Üyeleri Arif Fırtına, Doç. Dr. Hamit Ersoy, İsmet Demirdöğen, Nurullah Öztürk, Taha Yücel, İlhan Taşçı yer aldı ve etkinlikle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Aynı gün, Çalıştaya destek veren paydaş kurumlardan TİKA’nın Taşkent Koordinatörlüğü ve Özbekistan Milli Radyo ve Televizyon Kurumuna (MTRK) nezaket ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında Özbek medya sektörü hakkında bilgi edinildi. Haftalık Üst Kurul toplantısı MTRK Genel Müdürlüğünde tahsis edilen özel bir salonda gerçekleştirildi. 8 Mayıs’ta Kasrı Arifan’da Çalıştayın Buhara bölümü açılışı gerçekleştirildi ve öğrenciler sunumlarını icra etti. Gün boyu Samaniler Ziyaretgâhı, Bolo Havuz, Koş Medresesi, Ark Kalesi, Kalon Minaresi – Mir Arab Medresesi, Lebi Havuz gibi önemli tarihi mekânlar ziyaret edildi. 9 Mayıs’ta Semerkant’a hareket edildi, yol üzerinde Piri Hacegan Ziyaretgâhı görüldü. Semerkant’a ulaşımı takiben Şahı Zinde Ziyaretgâhı ve Semerkant Registan Meydanı’na uğrandı. 10 Mayıs günü İmam Maturidi ziyaret edildikten sonra Uluğ Bey Rasathanesine geçildi. Çalıştay katılımcılarının İmam Buhari’yi ziyaretini takiben Taşkent’e hareket edildi. Ziyaret edilen mekânlarda daha önce program dâhilinde olan sunumlar öğrenciler tarafından gerçekleştirildi. 11 Mayıs Cuma günü Özbekistan Devlet Cihan Dilleri Üniversitesi’nde 10. Gelecekle İletişim Çalıştayının Taşkent bölümü protokol konuşmalarıyla açıldı. Açılışta Çalıştay katılımcılarından Madinabonu Pulatova ve Rukhsora Yusupova, RTÜK Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Ahmet Ziya Çalışkan, Cihan Dilleri Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alisher Matyakubov, Cihan Dilleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ganisher Raxımov, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ve T.C. Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen katılımcılara hitap ettiler.

Çalıştayın açılış kısmına ev sahipliği yapan Cihan Dilleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Raxımov konuşmasında böyle bir etkinlikte paydaş kurum olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. Çalıştayın Türk dünyasında iletişim alanında yapılan geleceğe dönük çok önemli bir etkinlik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Raxımov, katılımcıların verimli bir toplantı geçirmelerini ümit ettiklerini belirtti.    

“Çalıştayı Türk Kültürünün göz bebeklerinden Taşkent, Semerkant ve Buhara’da gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz”

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya konuşmasında 10. Gelecekle İletişim Çalıştayını gerek İslam gerekse Türk kültürünün göz bebeklerinden olan Taşkent, Semerkant ve Buhara şehirlerinde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Geride kalan dokuz yılda yüzlerce genç iletişimcinin sekiz farklı ülkede, onlarca farklı şehirde ortak tarih ve kültürümüze yerinde şahit olma fırsatı yakaladığına işaret eden Prof. Dr. Yerlikaya, çalıştayların RTÜK eşgüdümünde gerçekleştirilmekle birlikte, geride kalan on yıl boyunca T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü (TRT), Anadolu Ajansı (AA), TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklendiğini sözlerini ekledi.

“Türk-İslam coğrafyasında kültürel işbirliğini arttıracak”

Kültürel değerlerimizin tanıtımında medyanın kültür, sanat ve turizm gibi farklı başlıklar üzerindeki etkilerinin ve katkılarının inceleneceği 10. Gelecekle İletişim Çalıştayında, Türk-İslam coğrafyasının daha da yakınlaşması ve böylelikle işbirliği imkânlarının genişletilmesinde görsel-işitsel medyanın nasıl katkı sağlayabileceğinin tartışılacağını belirten RTÜK Başkanı, bölge ülkelerinin kültürel alanda medya aracılığıyla yapacağı işbirliğinin, ortak değerlerimizin yeniden keşfedilmesinde ve daha da geliştirilmesinde, böylelikle de barış ve refahın tesisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

T.C. Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, kardeş Özbekistan ile arasındaki işbirliğinin her alanda gelişmesine büyük önem verdiğini, Türk ve Özbek halkları arasındaki yakın bağlardan güç alan ilişkilerin ilerletilmesi yönündeki iradesini koruduğunu belirtti. 

Özbekistan Devlet Cihan Dilleri Üniversitesinde “Uluslararası Genç İletişimciler Gözüyle Özbekistan Resim Sergisi” açılışı yapıldı ve iletişim fakültelerinde görevli akademisyenlerin başkanlığında öğrenci sunumlarıyla oturumlar tamamlandı.12 Mayıs  Cumartesi günü Çalıştayın değerlendirme oturumu yapıldı. RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ile katılımcı Üst Kurul Üyeleri ve akademisyenler Çalıştay hakkında görüşlerini paylaştılar.

 

Yayın Tarihi : 22 Mayıs 2018