IBRAF, Global SatShow & Broadcast Eurasia ile İşbirliği Protokolü İmzaladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) öncülüğünde kurulan ve Genel Sekreterliklerini RTÜK Üyesi Doç. Dr. Hamit ERSOY’un yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) ve Karadeniz Yayıncılık Düzenleyici Otoriteler Forumu (BRAF) ile önemli birçok uluslararası kuruluş tarafından destelenen Global Satellite Show & Broadcast Eurasia arasında görsel-işitsel medya sektöründe uluslararası faaliyetler, teknoloji geliştirme, bilişim ve eğitim alanlarında işbirliğini öngören bir protokol, 21 Eylül 2018 tarihinde Üst Kurulumuzda Doç. Dr. Hamit ERSOY ve Global Satellite Show & Broadcast Eurasia Yönetim Kurulu Başkanı Hakan KURT’un katılımlarıyla imzalanmıştır.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İlişkili Kuruluşu olan IBRAF, Endonezya’dan Fas’a uzanan geniş bir coğrafyada 37 üye ve 3 gözlemci üyeyi bünyesinde barındıran, İİT Üye Ülkelerinin yayıncılık düzenleyici otoriteleri arasında diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi, bilgi, görüş ve tecrübe alışverişinin sağlanması amaçlarına yönelik uluslararası bir organizasyon olarak kurulmuştur. IBRAF, yaklaşık 10 yıllık tecrübesiyle görsel-işitsel medya hizmetleri alanında çocukların korunması, medyada nefret söylemi ve İslamofobi ile mücadele gibi birçok konuda çalışmalar yapmış olup Şubat 2017 tarihinde Endonezya’daki 5. Yıllık Toplantısında “Hoşgörünün Teşvik Edilmesinde, Terörizm ve İslam Düşmanlığına (İslamofobi) Karşı Mücadelede Medyanın Rolü Hakkında Bandung Deklarasyonu”’nu ve Şubat 2018 tarihinde Benin’deki 6. Yıllık Toplantısında “Kudüs Hakkında Kotonu Deklarasyonu”nu yayımlamıştır.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Sektörel Diyalog Ortaklığı statüsüne sahip olan BRAF ise KEİ’ye üye ülkeler arasında yayıncılık alanında en iyi tecrübe paylaşımı ve görüş alışverişini sağlamak üzere Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 2007 yılında kurulmuş olup günümüze kadar Karadeniz havzasında yer alan ülkelerle sayısal yayıncılığa geçiş, yeni medya, medya okuryazarlığı ve seçim dönemlerinde medyanın belirleyici rolü gibi önemli konularda çalışmalar yapmıştır.

Bu itibarla; imzalanan protokol ile 1 – 3 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 4. Global SatShow & Broadcast Eurasia (4. Küresel Uydu ve Avrasya Yayıncılık Fuarı) etkinliğinde BRAF ve IBRAF Daimi Sekretaryaları ilk defa Düzenleyici Otorite Partneri (Regulation Authority Partner) olarak yer alacak ve uluslararası düzeyde yayıncılık alanında tüm paydaşların uzlaşacağı bir düzenleyici çerçevenin geliştirilmesi noktasında tecrübelerini sektörün tüm oyuncularıyla paylaşacaktır.

Söz konusu etkinliğe ayrıca uydu üreticileri, uydu fırlatma hizmeti sağlayıcıları, uydu operatörleri, ekipman ve hizmet sağlayıcılar, içerik üretici ve dağıtıcılar, IPTV ve OTT platform hizmet sağlayıcılar ve yayıncılık sektöründeki farklı paydaşlar katılım sağlayacak olup etkinlikte yayıncılık teknolojilerindeki yenilikler, çok ekranlı çağ, 5G ve spektrum paylaşımı, OTT, DTH, IPTV, içerik üretimi ve paylaşımı, akıllı teknolojiler, IoT & M2M ve akıllı uydu gibi güncel konu ve teknolojiler ele alınacaktır.


 

Yayın Tarihi : 21 Eylül 2018