Dünya Televizyon Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 1999 yılında aldığı kararla 21 Kasım “Dünya Televizyon Günü” olarak olarak ilan edilmiştir. Bu özel gün dolayısıyla yayıncı kuruluşlarımızın yöneticilerini ve değerli çalışanlarını içtenlikle tebrik ediyor, kendilerine ulvi görevlerinde başarılar diliyorum.

Hanelerimizin başköşesinde yer alan televizyonlar, internet ve mobil teknolojilerin gelişmesine bağlı olarak cep telefonlarımıza kadar girmiş; yayınlar zaman ve mekan kısıtı olmadan her zaman ve her yerde erişilebilir hale gelmiştir.

Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar göstermektedir ki; Türkiye günlük ortalama izleme süreleri baz alındığında televizyon karşısında en fazla vakit geçirilen ülkelerden biridir. Televizyon izlemenin bu kadar rağbet gördüğü bir ülkede yayın içeriklerinin izleyici kitlesini ve dolayısıyla toplumu etkileme gücü de yüksek olacaktır.

Bu yüzden yayıncı kuruluşlarımızın etik yayın ilkelerine ve toplumumuzun değer yargılarına uygun yayınlar yapması; başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumumuzun bütün kesimlerinin televizyonların zararlı etkenlerinden korunmasına ve nesillerimizin sağlıklı gelişmesine vesile olacaktır.

Yayıncı kuruluşlarımızın bu bilinçle hareket edeceğine inanıyor; 21 Kasım Dünya Televizyon Günü dolayısıyla medya sektörünün tüm çalışanlarına bir kez daha başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Prof. Dr. İlhan Yerlikaya

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı

Yayın Tarihi : 20 Kasım 2018