RTÜK’ten Çocuklara "İyi Uykular"

2010 yılından bu yana her akşam 21.30’da televizyon ekranlarına gelerek çocuklara uyku saatini hatırlatan “İyi Uykular Çocuklar” animasyonu Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile TRT Genel Müdürlüğünün iş birliği ile yenilendi.

Anne ve babalara çocuklarının uyku saatinin geldiğini hatırlatmak ve çocukları uyumaya teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen uygulama kapsamında yayınlanan çizgi canlandırma, izleyicilerin beklentilerini ve yeni yayın teknolojilerini karşılayacak şekilde yeniden oluşturuldu. Bant reklam boyutunda ve on saniye süreli yeni animasyonun ekranda devam eden yayın akışını engellememesine özen gösterildi.

Ebeveynlerden gelen talepler göz önünde bulundurularak yeni animasyona, yayını bastırmayacak şekilde uykuyu çağrıştıracak anlık bir ses eklendi. Ancak medya hizmet sağlayıcıların animasyonu sessiz de kullanabilmelerine olanak sağlamak için sesli ve sessiz olmak üzere iki sürüm hazırlandı.

Canlandırma özellikleri

Yeni animasyonda çocuklara uyku saatini Akıllı İşaretler Sembol Sisteminin logosu olan “Tele” karakteri yerine bir kız ve bir erkek kardeşten oluşan çizgi karakterler hatırlatacak. Karakterler belirlenirken, uygulamanın hedef kitlesinin 2-10 yaş grubu çocuklar olduğu göz önünde bulunduruldu. Ayrıca çocukların kendileriyle özdeşleştirebilmeleri için masal karakterleri kullanmaktan kaçınıldı.

Aynı nedenle karakterlerin oluşturulmasında tek cinsiyet yerine hedef kitlenin tümünü temsil etmesi için bir kız ve bir erkek kardeş kullanıldı.

Canlandırmada mekân unsuru ön plana çıkarılarak karakterler dışarıda, boşlukta ya da gökyüzünde asılı olmak yerine bir mekânla çevrelendi. Hemen hemen her evdeki çocuk odalarından biri olan bu mekân, hem karakterlerin bir ev ve aileyle bağlantısını sağlıyor hem de odaların düzenli olması, uyumadan önce kitap okunması, uyurken ışığın söndürülmesi gibi yan mesajlar içeriyor.

Canlandırmanın öyküsü

Canlandırma bir çocuğun resim yaptığı, çocukların uyuduğu ve gökyüzünün yakınlaştığı iç içe üç sahneden oluşuyor. Canlandırmanın hikâyesi şu şekilde ilerliyor: "Ekrana önce resim yapan bir çocuğun eli gelmektedir. Çizgi karakterler bu resimle ortaya çıkmaktadır. Resimde bir çocuk odası, iki yatak ve yataklarında uzanmış biri kız, diğeri erkek iki kardeş belirmektedir. Çocuklardan biri kitap okumaktadır. Uyuma zamanının gelmesiyle birlikte çocuklar yavaşça yatağın içine kaymakta ve uykuya dalmaktadır. Canlandırmanın sonunda pencereden görünen gökyüzü yakınlaşmakta, bandı kaplayan lacivert gökyüzünde ay, yıldızlar ve “İyi Uykular Çocuklar” yazısı belirmektedir."

“Tele” büyüdü, mezun oldu

Yeni canlandırmanın yayına girmesiyle birlikte sekiz yıldır çocuklara uyku zamanını haber veren göz bebeği şeklindeki “Tele” karakteri ise HD yayınlara veda edecek.

İYİ UYKULAR ÇOCUKLAR CANLANDIRMASINI (HD) izlemek ve indirmek için tıklayın.

Yayın Tarihi : 13 Aralık 2018