Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Üst Kurulda Bir Araya Geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin ile her iki Bakanlık ve Üst Kurul bürokratların katıldığı toplantı RTÜK’de gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy; televizyon programlarının yayınlarının başka mecralara kaymaya başladığına dikkat çekerek çalışmaları bu noktada ele almamız gerektiğini ifade etti. Bakan Ersoy, gelişen iletişim teknolojilerinin kültür algısını küreselleştirdiğine dikkat çekerek özellikle dijital medyanın gençler ve çocuklar üzerinde etkisini arttırdığını vurguladı. Buna rağmen ana akım medyanın halen toplumsal değerlere yön verme gücünü elinde bulundurduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Aile yapısını korumaya yönelik programlar ve diziler desteklenmeli. Bu noktada farklı yöntemlerin uygulamaya konması için de çalışmalar başlatılmalı.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk da aile dostu programlarının yaygınlaştırılması için Bakanlık ile Üst Kurulun ortak çalışması ve aile dostu dizilerin yaygınlaşması için yeni düzenlemelerin gerektiğini vurguladı.

Üst Kurul Başkanı Şahin, Bakanları ve katılımcıları Üst Kurulda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek toplumun yapı taşı olan ailenin ve çocukların korunması adına medyanın çok önemli bir etkisinin olduğunu vurguladı. Şahin, bu durumun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Üst Kurulun ortak çalışmalar yapma zorunluluğunu ortaya koyduğunun altını çizdi.

Toplantıda, toplumsal değerlerimizin ve Türk aile yapısının korunması, kadına yönelik şiddetin azaltılması, çocukların zararlı yayınlardan korunması konularında neler yapılabileceği hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Dizilerde ve televizyon programlarında reyting uğruna yapılan hataların toplum üzerindeki sonuçlarının ve zararlı etkilerinin yayıncılar, yapımcılar ve senaristler tarafından değerlendirilmesi gerekliliğinin de altı çizildi. 

Kamu spotlarının daha etkin kullanılması ve kalitelerinin artırılarak izlenebilirliğinin ve toplum üzerindeki etkilerinin artırılması için çeşitli öneriler ve görüşler de dile getirildi.

Toplantı, Bakanlık ile Üst Kurulun işbirliğinin devam etmesi konusunda alınan kararla sona erdi.

 

Yayın Tarihi : 07 Şubat 2019