RTÜK ve TDK İş Birliğiyle Sürdürülen “Radyo ve Televizyon Yayınlarında Güzel Türkçe Kullanımı Çalıştayı” Sona Erdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yürütülen “Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması” Projesinin önemli bir aşaması olan “Radyo ve Televizyon Yayınlarında Güzel Türkçe Kullanımı Çalıştayı” 4-7 Şubat tarihleri arasında Üst Kurulda ve Türk Dil Kurumunda düzenlenen toplantılarla yapıldı. RTÜK ve TDK iş birliğiyle gerçekleştirilen çalıştay kapsamında medya hizmet sağlayıcı kuruluşların temsilcileri, Türk Dil Kurumu Uzmanları, RTÜK Uzmanları, akademisyenler,  haber ve program sunucuları, diksiyon eğiticileri, kamu kurumları ile ulusal, bölgesel ve yerel yayın kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri radyo ve televizyonlarda Türkçenin doğru kullanılmasını sağlamak için görüş ve önerileri ele aldılar. RTÜK Başkan Vekili Esat Çıplak ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in de katılımıyla dört gün boyunca devam eden çalıştayda her gün farklı bir temayla bir araya gelen katılımcılar gün sonunda bir bildirge hazırladılar. Çalıştayın her gününün konusuna özel hazırlanan bildirgeler toplantıların sonunda “Çalıştay Sonuç Bildirgesi” olarak derlendi.

“Radyo ve televizyon yayınlarında Türkçenin güzel kullanılmasını teşvik eden önemli bir çalışmaya imza atıyoruz”

Sonuç bildirisinin hazırlandığı toplantının açış konuşmasını yapan RTÜK Başkan Vekili Esat Çıplak, “Kurumumuz adına sizleri burada ağırlamaktan ve sizlerle bir arada bulunmaktan onur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Radyo ve televizyon yayınlarında Türkçenin güzel kullanılmasını teşvik eden önemli bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyorum. Burada hayata geçirmeye çalıştığımız uygulamaların kurumumuz, ben ve çalışmada yer alan arkadaşlarımız takipçisi olacağız. Bu organizasyonda üzerine işin esas yükünü alan Türk Dil Kurumuna ve Başkanı’na çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Basın ve yayın kuruluşları yabancı kelimeleri dilimize geçirirken bir gümrük uygulamalıdır”

Başkan Vekili Çıplak’ın ardından kürsüye çıkan TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, bu çalışma yoluyla düzenlenen dört oturumun tümüne katıldığını ifade ederek ortaya koyulan çalışmaların yoğun emek harcanmış güzel işler olduğunu belirtti. Bu proje dâhilinde hayata geçirilmesi planlanan işlerin yapılması gereken ve kolayca gerçekleştirilebilecek işler olduğunun altını çizen Gülsevin, Türkçe’nin doğru kullanımı konusunda medyanın üzerine düşen görevle ilgili şunları söyledi:

“Artık neredeyse televizyon karşısında yaşadığımız için basın ve yayın kuruluşlarına Türkçeyi doğru kullanma konusunda büyük yük düştüğüne inanıyorum. Özellikle basın ve yayın kuruluşları yurtdışında kullanılan yabancı kelimeleri dilimize aynen alıp geçirme konusunda hassas davranmalıdır. Tabiri caizse bir gümrük uygulamalıdır.”

Çalıştayın son gününde Yayınlarda Türkçenin Özenli Kullanımına Yönelik Politika ve Faaliyetlerin Belirlenmesi Komisyonunun başkanlığını yapan İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Fendiye İnci Özkan, dört gün boyunca yürütülen komisyon çalışmaları hakkında bilgi vererek Çalıştay Sonuç Bildirisinin ana başlıklarına değindi. Özkan’ın ardından TDK Uzmanı Belgin Aksu ilk üç günde ortaya konulan bildirgeleri katılımcılarla paylaşarak “Çalıştay Sonuç Bildirgesi”ni katılımcılara okudu. Okunan metin üzerinde yapılan görüşmeler sonucunda son şeklini alan “Çalıştay Sonuç Bildirgesi”komisyon tarafından kabul edildi.  

Dört gün boyunca dört farklı komisyon çalıştı

Çalıştayın ilk günü Prof. Dr. Ahmet Karadoğan Başkanlığında “Yayınlarda Anlatım Bozukluğu ile Kaba, Müstehcen ve Argo Dil Kullanımı Komisyonu”, ikinci gün TDK’de Prof. Dr. Ali Güneş ve Prof. Dr. Celal Demir Başkanlığında “Radyo ve Televizyon Yayınlarında Yabancı Kelimelerin Kullanılması ve Ekranda Yazım Yanlışları Komisyonu”, üçüncü gün Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu Başkanlığında “Radyo ve Televizyon Yayınlarında Söyleyiş Bozuklukları Komisyonu” çalışarak birer bildirge yayınladılar. Dördüncü ve son gün ise RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Fendiye İnci Özkan Başkanlığında “Yayınlarda Türkçenin Özenli Kullanımına Yönelik Politika ve Faaliyetlerin Belirlenmesi Komisyonu” toplanarak çalıştay katılımcılarıyla beraber “Çalıştay Sonuç Bildirgesi”ni kabul etti.

Yayın Tarihi : 08 Şubat 2019