Dünya Radyo Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler Radyosu’nun kuruluş günü olan 13 Şubat, 2011 yılında UNESCO tarafından “Dünya Radyo Günü” ilan edilmiştir. Bu vesileyle tüm radyo yayıncılarımızın bu özel günlerini tebrik ediyorum.

Türkiye’de ilk radyo yayınının 6 Mayıs 1927'de, Sirkeci'de gerçekleştiğini biliyoruz. Radyonun, ülkemizdeki 92 yıllık serüveninde, onu sadece bir müzik kutusu olarak görmenin ötesinde, insanımızın gözü, kulağı, sesi bildik. Eskilerin tabiriyle “ajans saati”nde herkesi etrafına toplayan radyo, bir yandan ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmelerden bizleri haberdar ederken, öte yandan da her kesimden insanın neşesine, hüznüne, özlemine ortak olan bir dost oldu.

Zamanla yaşadığımız teknolojik gelişmeler ve iletişim alanındaki yenilikler, radyoyla aramıza mesafe koymuş gibi hissettirse de, radyonun yadsınamaz yeri bizler için hep bambaşka olmuştur ve hiçbir zaman önemini yitirmeyecektir.

İnanıyorum ki radyolarımız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da etik ilkelere bağlı, toplumsal değerlerimizin bilinciyle, tarafsız bir şekilde yayınlarına devam edecektir.

Bu düşüncelerle radyo yayıncılarımızın 13 Şubat Dünya Radyo Gününü tekrar kutlar, kendilerine ulvi görevlerinde başarılar dilerim.

Ebubekir Şahin

Üst Kurul Başkanı

Yayın Tarihi : 12 Şubat 2019