"RTÜK Medya Buluşmaları"nın İlki İstanbul'da Yapıldı

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarla fikir paylaşımında bulunmak; alana ilişkin görüş ve önerileri dinlemek üzere “RTÜK Medya Buluşmaları”nın ilki 20 Şubat Çarşamba günü İstanbul Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirildi. İki oturum halinde planlanan buluşmanın teması “Yayıncılığın Geleceği ve RTÜK” olarak belirlendi. Dolmabahçe Çalışma Ofisi'ndeki toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin ve Üst Kurul Üyelerinin yanı sıra medya hizmet sağlayıcı kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantı kapsamında düzenlenen oturumlarla medya kuruluşlarının temsilcileri Kültür ve Turizm Bakanlığı ve RTÜK ile sektörün sorunları hakkında görüş alışverişi yapma imkânı buldu.

“Yayıncılarla aramızdaki iletişimin artması gerekiyor”

Programın ev sahibi olarak yayıncılara hitap eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte RTÜK de Kültür ve Turizm Bakanlığıyla ilişkili bir kurum oldu. Bu bağlamda RTÜK bakanlığımızın yetki ve sorumluluklarına giren bir kuruluş haline gelmiştir. Hem RTÜK üyesi arkadaşlarımızla yaptığım toplantılarda hem yayıncılarla yaptığım toplantılarda aramızdaki iletişimin artması ve gelişmesi gerektiğini fark ettim. Hem aramızdaki iletişimin artması hem sorunlarımızın ortak sorunlarımız olduğu gerçeğinden hareketle böyle bir toplantının yapılmasına karar verdik. Bu toplantıda RTÜK üyelerimizle beraber sizleri dinlemeye geldik. Umarım herkesin tatmin olacağı verimli bir buluşma olur.”

“Yeni dönemde iletişim kanallarını her zaman açık tutacağız”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin RTÜK Başkanlığı’na seçilmesiyle birlikte Üst Kurulda yeni bir sürecin başladığını belirterek “Bu yeni süreçte; milletimizin ve ülkemizin ortak değerlerini koruyarak, görsel-işitsel medyanın düzenlenmesine, ifade ve haber alma özgürlük alanının geliştirilmesine yönelik atılacak her adımda sizlerle işbirliği içerisinde olacağız” dedi.

Günümüzde bilgi kirliliğinin arttığına ve bu yüzden medya alanında yürütülecek tüm faaliyetlerde yayıncılarla yapılacak fikir alışverişinin önemli olduğuna dikkat çeken Şahin, sözlerini söyle sürdürdü:

“Yeni dönemde iletişim kanalarının her zaman açık tutulmasını bir görev addediyor, bu vesile ile ortaya güzel sonuçların çıkacağına inanıyorum. Medya sektörünün temsilcileri olarak üstlendiğiniz misyonun yanı sıra, bu ülkenin vatandaşları olarak gücümüzü vatanımızın, milletimizin hayrına kullanmak durumundayız. Hiç şüphesiz medyanın gücü olmadan ekonomik ve sosyal bir başarı hikâyesi yazılamaz. Gelecek kuşaklara iyi bir kültür mirası bırakmak için sizlerle birlikte gerçekleştireceğimiz her etkinlikte ortak akıl, işbirliği ve diyalog ile karşılaşacağımız güçlüklerin üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak düzenleme ve denetleme görevinin yanında sektörün önünü açan, sektörü taşıyan ve yenilikler kazandıran bir anlayış içerisinde olacaklarının altını çizen Şahin, medya sektörünün temsilcilerinin toplumun beklentilerine kulak vermesi, pozitif bir yaklaşım sergileyerek mutsuz, ümitsiz ve sorunlarla boğuşan bir toplum görüntüsü vermekten uzak durması gerektiğini ifade etti.

 

Yayın Tarihi : 20 Şubat 2019