8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Sayın Ebubekir Şahin'in, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

Toplumun temeli ailenin baş tacı olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Kadınlarımız sadece eş ya da anne değildir. Tarihe yön veren liderleri yetiştirenler yine kadınlardır. Kadın aslında bir toplumun geleceğini inşa eder. Şanlı tarihimiz, adı bilenen ya da bilinmeyen pek çok kahraman kadınlarla, Nene Hatunlarla doludur. En son 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da kadınların bu rolünü hep birlikte müşahede ettik.

Ne yaparsak yapalım kadınlarımızın hakkını ödeyemeyiz. Kültürümüz kadını kutsal sayar. Cenneti annelerin ayakları altında gören bir medeniyetin mensupları olarak kadını dışlayan hatta yok sayan yaklaşımlara karşıyız.

Televizyonlarda zaman zaman gördüğümüz kadına yönelik şiddet ve istismar görüntüsü toplum için büyük bir tehdittir. Kadınların istismara, şiddete, haksızlığa maruz kalması asla kabul edilemez. Toplum üzerinde derin etkisi sebebiyle özellikle medyada kadın, çok önemli ve müstesna bir yere sahip olmalıdır.

Medyamız, reyting hesabını kadın üzerinden yapmamalıdır. Kamu görevi de olan medyamızın, kuşak programlarını, bilgilendirici ve eğitici olacak şekilde yeniden düzenleme yapmasını arzu etmekteyiz.

İşte bu noktada medya okuryazarlığının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. RTÜK olarak toplumumuzun bilinçli medya tüketicisi olması için azami gayret gösteriyoruz. Çeşitli kurumlarla yürüttüğümüz çalışmaları artırarak devam ettireceğiz. Medya düzenleyicisi olarak, medyada kadını yüceltmeyi temel görevimiz kabul ediyoruz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla birlikte dizilerde kadın ve aileyi güçlendiren yapımları destekleyeceğiz.

Kadına yönelik şiddet ve istismar konularının televizyonlarda sık sık ve derinlemesine işlenmesiyle toplumun zihninde kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Kadının her alandaki, özellikle de medyadaki varlığını güçlendirecek adımları hep birlikte atacağız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, görsel ve işitsel tüm medyada kadınların daima sevgi ve saygıyla anılması umuduyla bütün kadınlarımızın bu önemli gününü yürekten tebrik ederim.

 

Yayın Tarihi : 07 Mart 2019