“Sayısal Değişim ve Dönüşüm” Ana Temasıyla Asya Pasifik Yayıncılar Birliği (ABU) tarafından düzenlenen 15. Sayısal Yayıncılık Sempozyumu Malezya’da Yapıldı

76 ülkeden 272 yayıncı kuruluşun temsil edildiği ve üç milyardan fazla insana hitap ettiği değerlendirilen Asya Pasifik Yayıncılar Birliği (Asia Pasific Broadcasters Union – ABU ) tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ABU Sayısal Yayıncılık Sempozyumu, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 4-7 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Ana teması “Sayısal Değişim ve Dönüşüm” olarak belirlenen sempozyum süresince gerçekleştirilen konferans ve çalıştaylarda  yayın teknolojilerindeki en son gelişmeler tartışıldı. Sempozyuma RTÜK Üyeleri Arif Fırtına ve Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ile Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkan Yardımcısı Deniz Güler Üst Kurulu temsilen katıldı.

Kamu ve özel yayın kuruluşlarının temsilcileri, teknik elemanlar ve program yapımcılarının yoğun katılım gösterdiği Sempozyum süresince güncel yayıncılık gelişmeleri yakından takip edilerek ikili temaslar aracılığıyla bilgi alışverişi yapıldı. Sempozyum boyunca dünyaca tanınan birçok kuruluş en yeni ürünlerini fuar alanında sergiledi.

Sempozyum dolayısıyla Malezya’da bulunan RTÜK Heyeti, Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakçı’nın daveti üzerine 4 Mart’ta Büyükelçiliği ziyaret ederek Türkiye-Malezya ilişkileri hakkında ekonomik, sosyal ve siyasi konulara ilişkin görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından RTÜK Heyeti Malezya Büyükelçisi Kavakçı’ya ziyaret anısına bir plaket takdim etti.

Heyet, ABU Genel Sekreteri Dr. Javad Mottaghi ve ABU Teknoloji ve Yenilik Direktörü Ahmed Nadeem ile 5 Mart’ta bir araya gelerek RTÜK ile ABU arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüşme gerçekleştirdi. 7 Mart’a kadar süren sempozyumda 57 ülkeden 1000’den fazla katılımcı görüş alışverişi yapma ve yayıncılık alanındaki en son  gelişmeleri yakından takip etme imkanı buldu.

 

 

 

Yayın Tarihi : 14 Mart 2019