RTÜK’ü Ziyaret Eden Kore Cumhuriyeti Heyeti İle İki Ülke Yayıncılığı Alanında Gerçekleştirilebilecek İş Birliği Olanakları Değerlendirildi

Kore Cumhuriyeti İletişim Komisyonu (KCC) üyesi PYO Chul-soo Başkanlığında, KCC Direktör Vekilleri KWAK Dong- yub ve KWON Hye-jeen, Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA) kurumu Araştırmacısı Park Young-ook, KCC Üye Asistanı KIM Jung-soo ve Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı ve Ekonomi Ataşesi Dr. Jun Hyeong Bak’tan oluşan heyet Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin ile 14 Mart Perşembe günü bir araya geldi. Ana gündemini iki dost ülke arasındaki yayıncılık alanında yapılabilecek işbirliği çalışmaları, yayın kuruluşlarının lisanslama süreleri ve ücretleri, sayısal yayıncılığa dair düzenlemeler, OTT (over the top)’lerin lisanslamaları ile ilgili idari ve mali uygulamalar, seçim dönemlerinde yayınlar ve internet üzerinden yayın hizmeti veren TV yayınlarına dair düzenlemeler konularının oluşturduğu toplantıya Üst Kurulu temsilen Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin, Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkan Vekili Nihat Çaylak ve Daire Başkan Yardımcısı Dinser Şahin, Özel Kalem Müdürü Hasan Basri Ilık, Başkan Danışmanı İbrahim Uslu, Başkanlık Müşaviri Esin Nacar, Üst Kurul Uzmanı Sadık Canyurt ile Üst Kurul Uzman Yardımcısı Çağlayan Çağlar katıldı.

“Türkiye ve Kore Cumhuriyeti birçok ortak değer yargısına sahip”

Toplantının başında Kore Heyetinin sorularını yanıtlayan Üst Kurul Başkanı Şahin, Türk ve Kore halkının ortak değer yargılarına sahip olduğunu söyledi. Kore Heyeti’nin yayıncılıkta RTÜK’ün en çok dikkat ettiği kriterlerin neler olduğu sorusu üzerine Şahin, Üst Kurulun bu konuda birçok kriteri olduğunu ancak önem sırasına göre sıralandığında “küçüklerin korunması, çocuk ve gençlerin zihinsel ve fiziksel gelişimine engel olacak zararlı yapımların engellenmesi ve kadınların korunması” konularının özellikle üzerinde durdukları kriterler olduğunu belirtti. Şahin ayrıca “Medya Okuryazarlığı” konusunun da Üst Kurulun hassasiyetle yaklaştığı önemli bir husus olduğunu sözlerine ekledi.

PYO Chul-soo toplantıda geçmişten gelen Türkiye-Kore kardeşliğine ve kaynaşmasına dair vurgularda bulunarak Kore Savaşında ve daha sonrasında Türkiye’nin yaptığı yardımlara Kore halkının müteşekkir olduğunu, Türkiye’yi çok önemsediklerini ve Türkiye’nin gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu ifade etti. Kore Cumhuriyeti Heyeti Başkanı’nın sözlerine karşılık Üst Kurul Başkanı Şahin, Türk halkının da Kore halkına karşı aynı duyguları beslediğinin altını çizerek geçmişte Kore Savaşı'nda ve sonrasında Kore halkının yanında olmaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi.

İki ülke arasında ortak dizi ve film üretimi imkanları görüşüldü

Görüşmede PYO Chul-soo, 2017 yılında iki ülke Üst Kurulları tarafından gerçekleştirilen karşılıklı mutabakat zaptının bir ileri boyuta taşınmasını bu bağlamda taraflar arasında uzmanlardan oluşan bir işbirliği komitesi oluşturulmasını çok arzu ettiklerini belirtti. Ortak dizi ve film yapımı konusunda işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Chul-soo’nun sözlerine karşılık Üst Kurul Başkanı Şahin kendilerinin de aynı arzuda olduğunu vurgulayarak bu konuda gerekli çalışmalara hemen başlayacaklarının sözünü verdi.

Kore heyeti toplantı bitiminde SKAAS yayın odasını ve RTÜK İletişim Merkezi sistemini ziyaret ederek Üst Kurul yetkililerinden bilgi aldı.

 

Yayın Tarihi : 14 Mart 2019