RTÜK’te “Medya Okuryazarlığı Haftası” Etkinlikleri Başladı

18-22 Mart “Medya Okuryazarlığı Haftası” dolayısıyla Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından düzenlenen etkinlikler Üst Kurul Konferans Salonu’nda öğrencilere verilen Medya Okuryazarlığı eğitimi ile başladı. Üç boyunca sürecek tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarının ilk gününde Muazzez Karaçay İlkokulu’ndan gelen öğrencilere Medya Okuryazarlığı konusunda öğretici ve eğlendirici aktiviteler içeren bilgilendirme çalışması yapıldı. Konferans Salonu’ndaki etkinliğe Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurul Üyesi Arif Fırtına, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı F. İnci Özkan, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider ile Üst Kurul çalışanları katıldı.

“Medya Okuryazarlığı bilinçli bir şekilde medyayı takip edebilmeniz için öğreneceğiniz bilgilerin bütünüdür”

“Medya Okuryazarlığı Haftası” dolayısıyla İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Üst Kurul Başkanı Şahin, öğrencilerle Üst Kurulda bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek şunları söyledi:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulunu buradaki etkinliklerle az da olsa sizlere tanıtabildiysek ne mutlu bize.  Aslında bugün burada olmamızın asıl amacı “Medya Okuryazarlığı Haftası”. Medya Okuryazarlığı sizin bilinçli bir şekilde medyayı takip edebilmeniz için öğreneceğiniz bilgilerin bütünüdür. Eğer burada konuyla ilgili size bir ışık tutabildiysek ne mutlu bize.”

“Medya Okuryazarlığı ile yapmaya çalıştığımız şey RTÜK’ün yaptığı işi herkesin kendi başına yapmasını sağlamak”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider, “Medya Okuryazarlığı”nın çok önem verdikleri fakat az kişi tarafından tanınan ve bilinen bir konu olduğunu ifade etti. “Medya Okuryazarlığı”nın hem ne olduğunu anlatmak hem de RTÜK’te neler yapıldığından bahsetmek için öğrencileri Üst Kurula davet ettiklerini söyleyen Gizligider, “Medya Okuryazarlığı dediğimiz kavram aslında medyadaki iyi ve kötü şeyleri kişinin anlamasını sağlamaktır. Bizim Medya Okuryazarlığı ile yapmaya çalıştığımız şey RTÜK’ün yaptığı işi herkesin kendi başına yapmasını sağlamaktır.“ dedi.

Konferans Salonu’ndaki etkinlikte İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi’nde Üst Kurul Uzman Yardımcısı olarak çalışan Muslu Caner Nezir tarafından ilkokul öğrencilerine Medya Okuryazarlığı ile ilgili sunum ve video gösterimi yapıldı. Aynı dairede Kütüphaneci olarak görev yapan Gülay Özdemir ise çocuklara Medya Okuryazarlığı hakkında bilmece ve bulmaca çözdürerek çocukların öğrendikleri bilgileri eğlenceyle birleştirdi.

Etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ve “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verildi. Öğrencilere Sayısal Kayıt Arşiv Analiz Sistemi (SKAAS) odasının gezdirilmesiyle etkinlik sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi : 20 Mart 2019