RTÜK Merkezinde Faaliyet Gösterecek Olan “İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümleri Bilgi Merkezi”nin Açılışı Yapıldı

İzlenme ve dinlenme oranı ölçümü denetimini daha etkin bir şekilde sağlamak, verilere anlık olarak erişilebilmek ve ölçüm süreçlerini daha iyi anlatabilmek amacıyla “İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümleri Bilgi Merkezi” 21 Mart Perşembe günü Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı bünyesinde açıldı. Açılış törenine; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurul Üyeleri Arif Fırtına ile Nurullah Öztürk, Kantar Media Genel Müdürü Mesut Sakal, TİAK AŞ Genel Müdürü Dursun Güleryüz ve kurum çalışanları katıldı.

“Ülkemizde uygulanan reyting ölçüm sistemi hakkında kolaylıkla bilgi verilebilecek”

 İzlenme ve dinlenme oranı ölçümlerinin, medya yatırımlarının dağıtımı kapsamında çok önem arz ettiğinin altını çizen Şahin, “Ölçüm süreci ve üretilen sonuçlar ile ilgili Üst Kurulumuz tarafından yürütülen denetim çalışmaları kapsamında izlenme ve dinlenme oranı ölçümleri ile ilgili bir bilgi merkezinin oluşturulması ihtiyacını doğurmuştur” dedi. Düzenli olarak yapılan denetim çalışmalarında “İzlenme ve dinlenme oranı ölçümü bilgi merkezi”nin bu konu üzerine çalışan uzmanlara kolaylık sağlayacağını aktaran Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu bilgi merkezi yurt içi ve yurt dışından Üst Kurulumuza gelen konuklarımıza, ülkemizde gerçekleştirilen ölçüm sistemine ilişkin detaylı bilgilerin verilebileceği ve uygulamaların anlatılabileceği bir ortama imkân verecektir. Bu merkezin gerek Üst Kurul açısından gerekse sektör açısından birçok faydasının olacağına ve burada verimli çalışmaların yapılacağına inanmaktayım.”

Açılışta konuşan Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanı Şemsettin Gürpınar, ölçüm sisteminde RTÜK’ün rolünün önemine vurgu yaparak Türkiye’deki organizasyonel yapılar, üniversiteler ve devletin bir araya gelerek oluşturduğu bu denetim yapısının dünyada bir örneğinin olmadığını ifade etti.

Çoklu ekran ölçümlerine bu yıl içinde başlanması planlanıyor

 Ölçüm sisteminin detayları hakkında bilgi veren Kantar Medya Genel Müdürü Mesut Sakal ise konuşmasında “peoplemeter”lar vasıtasıyla hanelerden alınan verilerin programlar ile eşleştirilmesinin ardından ilgili kullanıcılara ulaştırılmasına kadar geçen sürece ve bu süreç içerisinde denetimin önemine değindi. Türkiye’de ölçümlerin dünya standartlarında gerçekleştirildiğini vurgulayan TİAK A.Ş. Genel Müdürü Dursun Güleryüz, dünyada birkaç ülkede yapılan çoklu ekran ölçümlerine bu yıl içerisinde başlanacağını belirtti.

  

 

Yayın Tarihi : 21 Mart 2019