Medya Okuryazarlığı Haftası Etkinlikleri Boyunca Öğrencilerle Bir Araya Gelindi

18-22 Mart “Medya Okuryazarlığı Haftası” dolayısıyla düzenlenen etkinlikler tamamlandı. İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi tarafından gerçekleştirilen ve üç gün süren çalışmalar boyunca ilköğretim ve lise öğrencilerine “Medya Okuryazarlığı” ile ilgili farkındalık yaratan ve bilinç kazandıran etkinlikler gerçekleştirildi. “Medya Okuryazarlığı Haftası”nın kapanış etkinliğinde Özel Pınar Koleji ve Eryaman Türkkent İlkokulu öğrencileri Üst Kurulda ağırlandı. Üst Kurulun Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sunuma Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurul Üyeleri İsmet Demirdöğen, Nurullah Öztürk, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider ile Üst Kurul çalışanları katıldı.

“Medya okuryazarlığı çalışmalarına önem veriyoruz”

Televizyon izlerken ve radyo dinlerken dikkat etmemiz gereken birçok konu olduğuna değinen Üst Kurul Başkanı Şahin, “Üst kurulda bu çalışmayla biraz da olsa medyanın olası zararlı etkilerine karşı bilinç kazandırmayı başarabilirsek önemli bir işe imza atmış olacağız” dedi. Medya Okuryazarlığı konusunda yaptıkları bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarına önem verdiklerini ifade eden Şahin, “Buradaki bu çalışmayla bundan sonra izleyeceğiniz ve dinleyeceğiniz programlara dikkat edeceğinizi düşünüyorum.” dedi.

“Kendimizi medya okuryazarlığı bilgileri ile etkinleştirmemiz ve yetkinleştirmemiz gerekiyor”

İçinde bulunduğumuz çağın hızla değiştiğine dikkat çeken Üst Kurul Üyesi Öztürk, RTÜK’ün tek başına medyanın olası zararlarına karşı insanları koruyamayacağını bu yüzden her birimizin RTÜK gibi hareket etmesi gerektiğini ifade etti. Dünyada ve ülkemize farklı farklı alanlarda okuryazarlık uygulamalarının arttığına vurgu yapan Öztürk, “Sadece medya okuryazarlığı değil sağlık okuryazarlığı, finans okuryazarlığı gibi başka başka okuryazarlık konularına da ilgi göstererek kendimizi bu alanları kötüye kullananlara karşı hazırlamamız ve korumamız gerekiyor.  Medya Okuryazarlığı ile tanışanları ve bu dersi alanları ben çok şanslı görüyorum çünkü çağımız iletişim aygıtlarının zararlı etkilerine maruz kalmaktan kaçamadığımız bir çağ. Kendimizi medya okuryazarlığı bilgileri ile etkinleştirmemiz ve yetkinleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Medya ile diyaloğumuz gün geçtikçe artıyor

İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider ise günümüzde medyanın hayatımızın her alanını işgal ettiğine bu yüzden medya ile diyaloğumuzun giderek arttığına dikkat çekti. Medya okuryazarlığı denilen kavramın medyayı iyi ya da kötü olarak nitelendiren değil medyayı sorgulamamızı sağlayan bir kavram olduğunu söyleyen Gizligider, medya okuryazarlığın son dönemde sosyal medyanın yükselişine paralel olarak artan “Sanal Zorbalık” gibi alanları da kapsadığına işaret etti. Sanalda olan bir şeyin gerçek hayata da geçebileceği konusunda öğrencileri uyaran Gizligider, ” Bu yüzden sanalda olan bir şeyi önemseyin ve öğretmeninizle, ailenizle ve çevrenizle mutlaka paylaşın.” dedi.

Eğlenerek öğrenen öğrenciler “RTÜK Gönüllüsü” oldu

Üst Kuruldaki etkinlik kapsamında İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi’nde Üst Kurul Uzman Yardımcısı olarak çalışan Muslu Caner Nezir öğrencilere “Medya Okuryazarlığı” konulu sunum ve video gösterimi yaptı. Nezir’in sunumunun ardından aynı dairede Kütüphaneci olarak görev yapan Gülay Özdemir, etkinlik boyunca gerçekleştirilen sunum ve video paylaşımlarıyla Medya Okuryazarlığı ile ilgili öğrencilerin öğrendikleri bilgileri bilmece ve bulmaca çözdürerek pekiştirdi. Öğrenciler etkinlik sonunda hazırlanan oyun alanında zeka soruları çözdü. Medyanın gelişimini özel hazırlanan panodan takip eden öğrenciler, Türk Sineması’nın tanınan filmlerindeki kesitlerden oluşturulmuş dekorda hatıra fotoğrafı çekildiler. Etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ve “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verildi. Program öğrencilere Sayısal Kayıt Arşiv Analiz Sistemi (SKAAS) odasının gezdirilmesiyle sona erdi.

Öğrenciler uzmanlardan medya okuryazarlığını dinlediler

Üç gün boyunca süren “Medya Okuryazarlığı Haftası” etkinliklerinde ilk gün Muazzez Karaçay İlkokulu öğrencilerine Konferans Salonu’nda farkındalık ve bilinçlendirme çalışması yapıldı. İkinci gün Ankara Lisesi’ne gidilerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. E. Nilüfer Pembecioğlu ile Daire Başkan Yardımcısı Feyza Gizligider tarafından "RTÜK ve Medya Okuryazarlığı" konusu ile ilgili sunum gerçekleştirildi ve öğrencilerin konu hakkında soruları cevaplandırıldı. Üst Kurulda üçüncü günde gerçekleşen etkinlikte ise Özel Pınar Koleji ve Eryaman Türkkent İlkokulu öğrencilerine medya okuryazarlığı hakkında bilgi verildi.

 

Yayın Tarihi : 22 Mart 2019