RTÜK’ten Mühye Köyü Çocuklarına Sürpriz

Medya Okuryazarlığı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerden haberdar olan fakat Üst Kurula gelemeyen Mühye Köyü’nde bulunan Yeşilkent İlkokulu öğrencilerine Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin sürpriz yaparak ziyarete gitti.  Ziyaret kapsamında İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi’nde “Medya Okuryazarlığı” projesini yürütmekte olan ekip tarafından eğitim de verildi. Üst Kurul Başkanı Şahin etkinliğe katılan her öğrenciye birer katılım sertifikası ile “RTÜK Gönüllüsü” rozeti verdi. Eğitimi tamamlayan öğrencilere okul çantası ve kırtasiye seti hediye etti.

“Televizyon başında zaman harcamaktansa dışarıda oyun oynayın”

Yeşilkent İlkokulu’nda verilen eğitime katılan Üst Kurul Başkanı Şahin, bu eğitimlerde kazanılan becerilerin öğrencilerin medya içeriklerini daha dikkatli seçmelerine olanak sağlayacağını söyledi. Öğrencilere yaşlarına uygun içerikleri uygun saatlerde ve kısa sürelerle izlemeleri tavsiyesinde bulunan Şahin, “Televizyon başında geçireceğiniz zamanın birçoğunu oyunla geçirin. Mesela böyle güzel bir köyde imkânınız varken sokağa çıkın. Arkadaş gruplarınızla oyunlar oynayın, geleneksel oyunlarımızdan kopmayın. Kitap okumayı da hayatınızdan eksik etmeyin.” dedi.

Yaşamda her şeyin sadece televizyon, tablet ve telefondan ibaret olmadığına dikkat çeken Şahin, “Televizyon izliyoruz ama yerinde, zamanında ve süresini kısıtlayarak. Bundan arta kalan zamanlarda dersimize çalışmalı, annemizle, babamızla, kardeşlerimizle birlikte vakit geçirmeliyiz. Büyüklerimiz varsa dedemiz, ninemiz ile vakit geçirmeliyiz ama en önemlisi kitap okumalıyız. Oradan arta kalan zamanda da sokağa çıkıp oyun oynamalıyız.” ifadesini kullandı.

Eğitime katılan öğrencilere İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesinde Üst Kurul Uzman Yardımcısı olarak görev yapan Muslu Caner Nezir tarafından, medya okuryazarlığı sunumu yapıldı. Nezir, sunumunda RTÜK’ün yayıncılığı düzenleyen ve denetleyen rolüne değinerek “Akıllı İşaretler” hakkında bilgi verdi. Aynı dairede Kütüphaneci olarak görev yapan Gülay Özdemir ise medya okuryazarlığıyla ilgili sunumda anlatılan konuları bilmece ve bulmaca ile birleştirerek öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmesini ve neşeli zaman geçirmesini sağladı. Medya okuryazarlığı hakkında hazırlanmış bilinçlendirici tonda çizgi film gösterimiyle ise öğrencilerin konuya ilişkin farkındalıkları arttırıldı.

Mühye Köyü’ndeki 16 birleştirilmiş sınıf öğrencisinin katıldığı etkinlik çocuklara pasta ikramı ve program anısına çekilen toplu fotoğrafla sona erdi.

 

Yayın Tarihi : 15 Nisan 2019