RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

23 Nisan, aziz milletimizin iradesinin vücut bulduğu tarihtir.

Milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı bugün,   Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, dünyada eşi ve benzeri olmayan bir anlayışla çocuklara armağan edilmiştir. Geleceğimiz ve umudumuz çocuklarımızın bayramını yürekten kutluyorum.

23 Nisan’ın çocuklara adanmasında yatan mesajı bugünün yöneticileri olarak çok iyi anlıyoruz.

İstikbalimizin teminatı olan çocuklarımıza daha iyi bir gelecek, daha güçlü bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Radyo ve televizyon yayıncılığı alanında düzenleme faaliyetlerimizi yürütürken çocuklara, gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak, çocukların ruhsal, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek her türlü içeriğin önlenmesi için azami gayret gösteriyoruz.

Çocuklarımızın zararlı yayınlardan korunması için başlattığımız akıllı işaretler uygulaması, medya okuryazarlığı gibi pek çok çalışmamız olumlu neticeler veriyor. Bir yandan yayıncılarımızdaki hassasiyeti artırırken, tüketici konumundaki çocuklarımızın da farkındalığını artırıyoruz.

Medyamızın istismarı ve şiddeti özendirici içeriklerden kaçınması için gerekli tedbirleri alıyoruz. 

Sağlık Bakanlığımızla işbirliği içinde toplum üzerinde beslenme alışkanlıklarını dahi değiştirebilecek bir etkiye sahip radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin olarak bazı düzenlemeler yaptık. Çocukları obezite ve ona bağlı zararlı sonuçlardan korumak için aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların reklamlarına sınırlama getirdik.   

“Aile ve Çocuk Dostu Yapım ve Dizilerin” Üst Kurulumuz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından teşvik edilmesine yönelik yeni bir çalışma başlattık.

Çocukların şiddetten korunması için hazırlanan Kamu spotlarımız, ‘İyi Uykular Çocuklar’ uygulamamız, daha önce düzenlediğimiz 1. Uluslararası Çocuk ve Medya Kongremiz her şeyin en iyisini hak eden çocuklarımız için bir bir hayata geçirildi.

Bundan sonra da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak çocuk ve gençlerin korunması için daha güzel projelerle aziz milletimizin karşısında olacağız.

23 Nisan vesilesiyle bugüne kadar ülkemize hizmet etmiş bütün milletvekillerine şükranlarımı sunuyor, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı, Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle yad ediyorum.

Yayın Tarihi : 22 Nisan 2019