Türk Dünyasından Öğrenciler “11. Gelecekle İletişim Çalıştayı” için “Kurtuluş Mücadelelerinde İletişim Araçları” Temasıyla Gaziantep’te ve Şanlıurfa’da Buluştu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Anadolu Ajansı ve Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu işbirliğiyle gerçekleştirilen “11. Gelecekle İletişim Çalıştayı” sona erdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu eş güdümünde Türk ve akraba topluluklarından katılan öğrencilerin birlikte hareket edebilmelerini, deneyimlerini paylaşabilmelerini, geleceğin iletişimcileri olarak ülkelerine döndüklerinde Türkiye ile bağlarını diri tutmalarını amaçlayan ve 2009 yılından bu yana sürdürülen çalıştay, bu yıl Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlamasının 100. yılı olması dolayısıyla 24-27 Nisan tarihleri arasında Gaziantep’te ve Şanlıurfa’da yapıldı. “Kurtuluş Mücadelelerinde İletişim Araçları” temasını taşıyan çalıştayda,  15 ülkeden 45 katılımcı öğrenci belirlenen temaya uygun olarak bildirilerini saha çalışmalarında paylaştı. Çalıştay sonunda ortaya çıkan görüş ve öneriler “Çalıştay Sonuç Bildirisi” olarak yayınlandı.

“İnsanların, toplumların hatta devletlerin iletişim kurmasıyla pek çok ön yargı kırılır”

Çalıştayın açılış programı 25 Nisan’da Gaziantep’te Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı. Açılış toplantısında konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, geleceğin iletişim alanındaki rollerimiz ve etkinliğimizle şekillendiğinin altını çizerek gönül coğrafyamıza mensup öğrenci kardeşlerimizle kaynaşma, ülkelerimizin tezlerini birbirimize daha iyi aktarma ve tek vücut olma bakımından “Gelecekle İletişim Çalıştayı”nın çok anlamlı bir etkinlik olduğunu belirtti. İletişimin gücünün çok şeyini yendiğini vurgulayan Şahin, “İnsanların, toplumların hatta devletlerin iletişim kurmasıyla pek çok ön yargı kırılır, birbirlerini iyi anlayan ve anlatanlar her zaman kazanır. İletişimle bağlar güçlenir, istişare kültürüyle aklıselim hâkim olur. Bu çalıştaylarla, örnek bir kamu diplomasisi çalışması yapıyor, akraba ülkelerden gelen öğrencilerin hem birbirleriyle hem de iletişim alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarımızla bağ kurmalarını sağlıyoruz. Çünkü artık iletişim, dünyada askeri güçten daha etkili konuma geldi.” dedi.

Gelecekle İletişim Çalıştaylarına katılan öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde aldıkları görevlerden gurur duyduklarını söyleyen Şahin, “Kazakistan’da ilk Latince yayın yapan gazeteyi çalıştayımıza katılan bir öğrencimiz devraldı. Anadolu Ajansı’nın Moskova muhabiri de yine bizim çalıştayımızın katılımcısıydı. Bu ve bunun gibi pek çok örneğimiz var, olmaya da devam edecek. Yeter ki bu sinerjimizi bozmayalım, omuz omuza olmaya devam edelim.” diye konuştu.

“Türkiye’nin sesi ve Türk dünyasının elçileri olacaklar”

Üst Kurul Üyesi ve Çalıştay Koordinatörü Arif Fırtına ise çalıştaya katılan öğrencilerin, eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine gittiklerinde veya dünyanın herhangi bir yerinde mesleğe başladıklarında hem Türkiye'nin sesi hem de Türk dünyasının elçileri olmalarını hedeflediklerini söyledi. 2019 yılının Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcının 100'üncü yılı olduğunu belirten Fırtına, “Biz de bu yılki temamızı buna göre belirledik. Bu kapsamda her yıl Türk dünyasının değişik bölgelerinde düzenlediğimiz çalıştayımızı TBMM tarafından gazi ve şanlı unvanlarının verildiği Gaziantep ve Şanlıurfa'da gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

“Geçmişte yapılan mücadeleleri hatırlattığı için çalıştayı çok önemli buluyorum”

Gaziantep’teki açılış programına ev sahipliği yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe Sözen, kurtuluş mücadelelerinde medyanın rolünün üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu belirterek "Bu dönemlerde medyanın etkisini görmemek mümkün değil. Batı medyası kurtuluş mücadelesi veren Türklere karşı emperyalizm aracı olarak görev üstlenmiş, büyük bir propaganda makinesi gibi çalışmıştır. Batı kendisini medeniyetin tek temsilcisi olarak konumlandırmıştır. Bunu da medya yoluyla haklılaştırmıştır. Aslında 1914-1923 yılları arasında varoluş mücadelesinin Batı tarafından ele alınışını bizim önde gelenlerimiz biliyordu. Propagandanın ve medyanın önemine değinen konuşmalar yapmışlardır. Geçmişi yapılan mücadeleleri hatırlattığı için bu çalıştayın çok önemli olduğunu düşünüyorum." dedi.

“İletişim araçları milli mücadelelerde top, tüfek kadar önemli”

İletişim araçlarının her dönemde, milli mücadelelerde hatta kalkışmalarda, ihanetlerde, tıpkı top, tüfek, silah kadar önemli bir araç olduğunu vurgulayan Gaziantep Valisi Davut Gül, milli mücadele ile iletişim araçlarını bir araya getiren temanın isabetli bir tercih olduğunu aktardı. Vali Gül, “Zamanında güvercinler kullanıldı şimdi ise teknolojinin gelişmesi ile beraber telefon, bilgisayar, sosyal medya gibi çeşitli iletişim mecraları kullanılıyor. 15 Temmuz’da görüntülü telefon kullanıldı ve iletişim araçlarının gücünü bir kez daha görmüş olduk. Umuyorum ki çalıştay sonucunda milli mücadelelerimizde kullanılan iletişim araçları değerlendirildiği gibi geleceğimize de bakarak bundan sonraki süreçlerde, savunma ve güvenlik politikalarında kullanılacak iletişim araçları da değerlendirilmiş olur” ifadelerini kullandı.

Panellerde öğrenciler sunumlarını paylaştı

Gaziantep’teki açılış programında öğrenciler sunumlarını Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Can Bilgili, Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Lokman Zor, Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vedat Çakır moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumlarla paylaştılar. Program öncesinde ise öğrencilerin çalıştay için hazırladıkları sunumları içeren serginin açılışı protokol üyelerinin de katılımıyla gerçekleştirildi.

Dört gün boyunca iki farklı şehrin tarihi ve etnografik birikimi tanıtıldı

İki gün Gaziantep iki gün Şanlıurfa olmak üzere dört gün boyunca süren çalıştayda öğrenciler rehber eşliğinde kentlerin önemli tarihi ve kültürel noktaları olan Gaziantep Kalesi, Şahin Bey Milli Mücadele Müzesi, Zeugma Müzesi, Balıklıgöl, Millet Hanı, Eski Ermeni Yetimhanesi gibi yerleri ziyaret ettiler. Ziyaret kapsamında belirlenen yerlerde öğrenciler mekânın tarihi ve sosyal önemi hakkında sunum yaptı.  

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2019 yılının “Göbekli Tepe Yılı” ilan edilmesiyle çalıştayın ziyaret programında bu özel mekânda da yer aldı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve Üst Kurul Üyelerinin de katıldığı ziyarette öğrenciler Göbeklitepe hakkında hem bilgi aldı hem de sunum yaptı.

Dört gün boyunca devam eden çalıştay kapsamında öğrenciler görüş, öneri ve beklentilerini “Çalıştay Sonuç Bildirisi” haline getirerek 27 Nisan’da açıkladı. Çalıştay Sonuç Bildirisinin açıklandığı toplantıya katılan Çalıştay Koordinatörü ve Üst Kurul Üyesi Arif Fırtına, Türk dünyasından öğrencilerin bir araya geldiği ve Türkiye’nin “yumuşak gücüne” katkı sağladığı organizasyonda fikir üretiminden teknik desteğe kadar emeği geçen herkese teşekkür etti. Fırtına’nın çalıştaya katılan öğrencilere katılım belgesi vermesinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle dört gün süren çalıştay sona erdi.    

Çalıştay Sonuç Bildirisi

Çalıştay sonuç bildirisinin öne çıkan maddeleri ise şunlardan oluşuyor:

  • Türk dünyasının kültürel bağlarının güçlendirilmesine katkıda bulunacak, geniş coğrafyanın iletişim öğrencilerinin ve mezunlarının içinde bulunacağı, doğru habere erişimin ilkeselleştirileceği Türk Dili şive ve lehçelerinin kullanılacağı bir haber portalı oluşturulması yönünde sivil bir inisiyatif oluşturulması gereklidir.
  • Çalıştay çıktılarının akademik ortamda değerlendirilmesi için yurtiçinde ve yurtdışında sempozyumların düzenlenmesini öneriyoruz.Yayıncılıkla ilgili “Gelecekle İletişim Yarışmaları”nın düzenlenmesini öneriyoruz.
  • Çalıştay katılımcılarının talepleri göz önünde bulundurularak eğitim/staj programlarının düzenlenmesi faydalı bulunuyor.

 

"11. Gelecekle İletişim Çalıştayı Sonuç Bildirisi"nin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

    

 

 

Yayın Tarihi : 30 Nisan 2019