Türkiye'nin TV İzleme Haritası belirlendi

HANGİ BÖLGE NE İZLİYOR.

Dizileri en çok doğu illerindeki vatandaşlar, haberleriyse Karadeniz takip ediyor.

Şahin: “Bölgesel rating raporu sektör için çok değerli bir çalışma. Analiz, aziz milletimizin tercihlerini ortaya koyuyor.”

RTÜK, rating haritası çıkardı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 2018 yılına ait ‘vatandaş bildirimleri yıllık raporu’nda yer alan izlenme haritası yayıncılık sektörü için önemli veriler içeriyor.

Buna göre, dizi filmleri yüzde 33.4,’lük oranla en çok Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlar izliyor. Aynı bölge, haberleri en az seyreden kitleyi barındırıyor. Doğu illerinin ardından dizi filmlerin izlenme oranının en yüksek olduğu ikinci yer İzmir, İstanbul üçüncü sırada…

Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar haber bültenlerini yüzde 27.7’lik oranla en çok takip edenler.

Haberlerde ikinciliği İç Anadolu Bölgesi alırken, üçüncü Akdeniz Bölgesi.

Eğlence, sanat ve spor programlarını en fazla İstanbul, Kültür programlarını en çok Ankara izliyor.

Eğitim yayınlarına en çok Karadenizli vatandaşlar ilgi gösteriyor.

İzmir, televizyonda film izlemeyi ağırlıklı olarak tercih ederken, yüzde 14,9’lük payla çocuk programlarını en fazla Güneydoğuda yaşayanlar tercih diyor. 

Yaş gruplarına göre dağılım…

Yüzde 34,5’lik payla 12-19 yaş gençler dizi filmleri çokça izliyor. Dizileri en az izleyenler 55 yaş üstü vatandaşlar. Aynı yaş grubu haberleri en fazla seyretmeyi tercih ediyor.

Spor programlarını 45-54 yaş grubu sıkça izlerken, Kültür programlarını 35-44 yaş arası vatandaşlar takip ediyor.

Dikkat çekici bir veriyse eğitim programlarına ilişkin. Bu tür programları 55 yaş üstü ağırlıklı olarak tercih ederken 12-19 yaş gençler eğitim programlarını en az izliyor.

RTÜK Başkanı: “Halkımıza müteşekkiriz”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bölgesel izlenme sonuçlarını değerlendirdi. Şahin, televizyon sektörü için çok önemli veriler içeren raporun yayıncılara rehber olacağını söyledi. Şahin şöyle devam etti:

“Ülkemizde günde ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izleniyor. 2018 vatandaş bildirimleri raporumuz gösterdi ki,  Televizyon izlemeyi çok seven halkımız, yayınlar konusunda da çok duyarlı. İçerikleri eleştiren vatandaşımız, bizlere ulaşarak tepkilerini dile getiriyor.  Raporda ortaya çıkan gerçek, eleştirilerini RTÜK İletişim Hattı’na ileten halkımızın bizlere güvenmesi… Kendilerine müteşekkiriz. Biz de vatandaşlarımızın tercihleri doğrultusunda düzenleme ve denetleme faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz.

Bölgesel rating raporu sektör için çok değerli bir çalışma. Analiz, aziz milletimizin tercihlerini ortaya koyuyor. Yayıncılarımız bu rehber çalışmayla eminim içeriklerini yeniden düzenleyecekler. Altın değerindeki çalışma ile kimin ne izlediği, hangi bölgenin neleri takip ettiği ortaya çıktı. Titizlikle yapılan çalışmayı yayıncılık sektörümüzle paylaşacağız. Hem onlara hem de bizlere şık tutacak izlenme haritasından umarım en üst düzeyde istifade edilir.”

Yayın Tarihi : 12 Haziran 2019