RTÜK Heyeti Seul’de

RTÜK Başkanı Şahin Kore İletişim Komisyonu Başkanı ile televizyon yapımlarının ortak kullanılması mutabakatı imzaladı.

Şahin: “Türkiye olarak dizi ve filmlerimizi Kore Cumhuriyeti ile paylaşmak istiyoruz”

“Uluslararası Yayıncılık Ortak Üretim Konferansı” başta olmak üzere bir dizi etkinlik için Kore Cumhuriyeti’nin başkenti Seul’e giden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin öncülüğündeki heyet temaslarına başladı. Üst Kurul Üyesi İlhan Taşçı’nın da bulunduğu heyetin Seul’deki ilk resmi teması Güney Kore İletişim Komisyonu ile gerçekleşti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee, radyo ve televizyon yapımlarının ortak kullanımı ve her iki kurum arasında işbirliğinin artırılması konusunda mutabakat zaptı imzaladı. 

Görüşmede RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kardeş ülke olarak gördükleri Güney Kore'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ortak üretim sürecini hemen başlatarak işe koyulmak istediklerini söyledi. Türkiye ve Kore halkının örf adet ve ikili ilişkileri geliştirmek için fedakarlıkta bulunan benzer toplumlar olduğunu ifade eden Şahin, Kore halkı ve Devletinin zor şartlarda büyük işler başarmış bir millet olduğunu sözlerine taşıdı.

Şahin, “çalışkanlıkla ortaya çıkardığınız teknolojik ürünleriniz dünyanın dört bir tarafında. Teknolojik ürünlerle sadece ekonomik ilişkiler kurulmuyor aynı zamanda milletler arasındaki kültür alışverişini de artıyor. Türkiye olarak dizi ve filmlerimizi Kore Cumhuriyeti ile paylaşmak istiyoruz. Dizi ve filmlerin gücüne inanan biriyim. Yapımlarımızın paylaşımı kültürel yakınlığımızı artıracaktır.” diye konuştu.

Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee ise iki ülke arasındaki güzel ilişkilerin Kore Savaşı'ndan bu yana artarak devam ettiğini ve bu yakınlığın yayıncılık alanında da ortak yapımlara destek vererek genişletilmesinin hem teknoloji paylaşımı hem de kültür alışverişi açısından çok önemli bir kazanım olacağını vurguladı. Türkiye'nin dizi endüstrisinde ve ihracatında dünyada çok önde olduğunu anlatan Lee, Türkiye'nin Osmanlı Devleti zamanındaki gücünü bugün dizi ihracatıyla gösterdiğini söyledi ve gelecek yıl düzenlenecek Uluslararası Yayıncılık Ortak Üretim Konferansına da Türkiye'yi onur konuğu olarak davet etti.

Yayın Tarihi : 19 Haziran 2019