RTÜK Başkanı Şahin, Seul'den Mesaj Verdi

Uluslararası yayıncılara seslenen RTÜK Başkanı Şahin, ortak yapımlar için işbirliği çağrısı yaptı. 

Kore İletişim Komisyonu (KCC)’nun davetlisi olarak Kore Cumhuriyeti’nin başkenti Seul'e giden RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve Üst Kurul Üyesi İlhan Taşçı, Uluslararası Yayıncılık Ortak Yapım Konferansına katıldı.

Kore İletişim Komisyonu ve Kore Bilgi Toplumu Geliştirme Enstitüsü (KISDI)’nün ev sahipliğinde düzenlenen toplantının açılışında söz alan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Güney Kore’nin Türkiye için her zaman farklı bir anlamı olduğunu, Güney Korelilerin de Türk halkını ‘kan kardeş’ olarak nitelendirdiğini söyledi. Bir Türk askerinin Kore Savaşı sırasında yetim kalan Koreli küçük bir kız çocuğuna sahip çıkmasını anlatan "Ayla" filmini örnek gösteren Şahin, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağların çok sağlam olduğunu ifade etti.

Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya’yı Çok Önemsiyoruz

Türkiye’nin son yıllarda Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleriyle ilişkilerini daha da geliştirdiğine dikkati çeken RTÜK Başkanı Şahin, yayıncılık alanında da RTÜK olarak gerekli sorumlulukları yerine getirerek işbirliklerini geliştirmeyi arzuladıklarını sözlerine taşıdı.

Şahin, ortak yapımların hayata geçirilmesi için benzer etkinlikleri birer fırsat olarak gördüklerini de belirtti.

Şahin’in Yuvarlak Masa Mesajları…

Konferansın ardından RTÜK heyeti, birçok ülkenin yayıncılık alanında faaliyet gösteren düzenleyici ve denetleyici kurum ve kuruluşların başkanları ile üst düzey temsilcilerinin yer aldığı yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Yayın içeriklerine genel bakış ve uluslararası ortak yapımlar hakkındaki anlaşmalı görüşlerin ele alındığı panelde konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Türkiye’nin yayıncılık sektörüne ilişkin tezlerini paylaştı.

Şahin, Türkiye’nin kabul gören uluslararası kriterleri gözeterek, insan odaklı bir yaklaşımla yayıncılık alanını düzenlediğini ve RTÜK’ün insan haklarına saygılı, çoğulcu ve çok sesli, şiddetin her türlüsünden uzak, milli ve manevi değerleri hassasiyetle dikkate alan ve özellikle çocukları koruyan yayınlar için çaba harcadığını vurguladı.

Türk yapımı dizi filmlerin ABD yapımlarından sonra en çok tercih edilen filmler olmasının Türkiye adına gurur verici olduğuna işaret eden Şahin, uzun metrajlı film ve dizi film sektöründe ortak yapımları hayata geçirmek için uluslararası işbirliklerinin artırılması konusunda teşvik edici bir anlayışa sahip olduklarını kaydetti.

Ebubekir Şahin, RTÜK’ün Türkiye’de aile ve çocuk dostu yapımları destekleme kararı aldığını ve aynı konuda uluslararası çalışmalar yürütmeyi de çok istediklerini belirtti.

Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin ve Üye İlhan taşçı ile beraberlerindeki heyet, panelin sonrasında TRT temsilcileri ile Kore MBC kanalını ziyaret etti. RTÜK Başkanı Şahin ve MBC Ceo’su Choi Seung-Ho, televizyonculuk alanında tecrübelerin karşılıklı paylaşılması konusunda mutabık kaldı.

 

Yayın Tarihi : 20 Haziran 2019