RTÜK Heyeti, Tunus’ta ‘20. Arap Radyo ve Televizyon Konferansı’na katıldı

Tunus’un başkenti Tunus’ta yirmincisi düzenlenen ve yayıncılık sektörü için önemli kabul edilen Arap Radyo ve Televizyon Konferansına, RTÜK Heyeti özel davetli olarak katıldı. Heyette, Üst Kurul Üyeleri Arif Fırtına, İlhan Yerlikaya, Nurullah Öztürk, Taha Yücel ile Başkan Danışmanı İbrahim Uslu ve Üst Kurul Uzmanı İbrahim Eser yer aldı.

Arap Ülkeleri Yayıncılar Birliği’nin (ASBU) kuruluşunun 50. yıl dönümü nedeniyle bu sene daha büyük bir organizasyon olarak tertip edilen 20. Arap Radyo ve Televizyon Konferansında, geleneksel yayıncılıktan sayısal yayıncılığa geçiş süreçleri, uydu iletişimi, yapay zekânın yayıncılık alanında uygulanması, yayıncılık arşivleme teknolojileri gibi konular masaya yatırıldı. Arap ülkelerinden Bakan düzeyinde katılımların olduğu ve yayıncılık alanında en üst otoritelerin temsilcilerinin yer aldığı konferans, Arap medya kuruluşları tarafından da ilgiyle takip edildi.

Yücel, ‘Yapay Zeka’yı anlattı

Üst Kurul Üyesi Taha Yücel, konferansın ilk gününde “Yapay Zekâ” konusunda sunum gerçekleştirdi. Katılımcılara ‘Yapay zekâ’ya ilişkin kapsamlı bilgiler veren ve ilgiyle takip edilen sunumunda Yücel, konu hakkında düzenleyici önlemler alınmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Üst Kurul Üyesi Yücel, dikkat çeken sunumunun ayrıntılarını basınla da paylaşarak RTÜK heyetini temsilen Anadolu Ajansı ve Tunus Televizyonuna demeç verdi.

Konferansta, Arap dünyası radyo ve televizyoncularına 273 dalda ödüller verildi. Bazı oturumlar, Arap ülkesi televizyon kanalları tarafından canlı yayınlandı.

Tunus’ta Türkiye etkisi

Türkiye ile arasında köklü tarihi ve kültürel bağlar bulunan Tunus’ta RTÜK Heyeti, Tunus Büyükelçisi ile TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Anadolu Ajansı ve Maarif Vakfı temsilciliklerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Heyet, Tunus ve Türkiye arasındaki medya ilişkileri üzerine görüşmelerde bulundu. 

 

Yayın Tarihi : 01 Temmuz 2019