RTÜK'te 15 Temmuz Anma Etkinlikleri Devam Ediyor

15 Temmuz gecesi Gazi TBMM’de nöbet tutan Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in katılımıyla düzenlenen panelde, Meclis bombalanırken Genel Kurul’da neler yaşandığı konuşuldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundaki “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma etkinlikleri kapsamında “Milli Birlik” temalı panel düzenlendi. Panelin konuşmacısı cep telefonu aracılığıyla 15 Temmuz gecesi TBMM’de yaşanan mücadeleyi dünyayla paylaşan Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’di.

Panele RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Başkan Vekili Esat Çıplak ve Üst Kurul Üyeleri Arif Fırtına, Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ile çok sayıda Üst Kurul çalışanı katıldı. Şehitler anısına okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program öncesinde Üst Kurul Başkanı ve Üyeleri Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ile beraber “15 Temmuz Fotoğraf Sergisi”nin açılışını yaptılar.

“O gün Meclisimizin göstermiş olduğu cesaret ve feraset tarihin en şanlı sayfalarına altın harflerle yazılmıştır”

Şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından kürsüye çıkan RTÜK Başkanı Şahin, 15 Temmuz gecesinin herkesin hafızasında çok derinliği olan ve asla silinmeyecek bir gün olduğunu söyledi. 15 Temmuz’un ülkemizin ve milletimizin asla unutmayacağı ve unutturmayacağı kahramanlık örneklerinden biri olduğunu belirten Şahin, “O gün Meclisimizin göstermiş olduğu cesaret ve feraset tarihin en şanlı sayfalarına altın harflerle yazılmıştır.” dedi.

Şahin, Mecliste o gece yaşananları tüm dünyayla paylaşan Milletvekili Keşir için “Oradaki vakur duruşu tüm dünyaya gösteren tüm teknik imkânsızlıklara ve olumsuzluklara rağmen meclisten canlı yayın yaparak sesimizi herkese aktaran vekilimiz Sayın Düzce Milletvekili Ayşe Keşir hanımefendiye teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Meclis bombalanırken milletvekillerinin verdiği kahramanca mücadeleyi anlattı

Panelin konuşmacısı olan Düzce Milletvekili Keşir, darbe girişimlerinde parlamentonun ilk hedef olduğunu bildiğini fakat meclisimizin bombalanmasına hiç ihtimal vermediğini aktardı. Hükümete karşı yapılan bir darbe girişimi olduğunda milletvekillerinin ilk derdest edilecek kişiler olduğunu daha önceki okumalarından bildiğini söyleyen Keşir, ”Derdest edilebileceğim ihtimaline karşılık hazırlıklı olarak evden çıktım ve çocuklarıma iki gün benden haber alamazsanız amcanızı ya da dayınızı arayın dedim çünkü babaları da direnişte olduğu için ondan da nasıl haber alacağımızı bilmiyorduk. Küçük kızım o günkü korkuyla beni evden göndermek istemedi. O gün ona otuz yılı aşkın süredir sivil toplum mücadeleleriyle yaşamımı sürdürdüğümü söyledim ve o gün evden çıkmazsam artık onun annesi olamayacağımı, iftihar edeceği bir annesi olamayacağını söyledim ve evden çıktım. Bütün samimiyetimle şunu söylüyorum ki Allah o gece milletimize bir lütuf verdi ve kalplerimizden korkuyu aldı. Kurtuluş Savaşı’nda dahi açık kalan meclisi o gece bizim açık tutmak boynumuzun borcuydu. Bu mücadeleyi de tüm milletimize duyurmak için tüm canlı yayın olanaklarının engellendiği bir ortamda CNNTÜRK yayınına cep telefonu aracılığıyla bağlanarak meclisimizin hala dimdik ayakta olduğunu göstermek istedim.” dedi.

Programda, Üst Kurul Başkanı Şahin, Milletvekili Ayşe Keşir’e günün anısına plaket takdim etti.

 

Yayın Tarihi : 11 Temmuz 2019