RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

"Basın, milletin genel sesidir..."

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözlerini hatırlayarak 24 Temmuz Basın Bayramı’nı tebrik ediyorum.

Ülkemizin aydınlık geleceği için çalışan, milletimizin haber alma hakkının tesisi için fedakârca mesai yapan bütün basın emekçisi arkadaşlarımı kutluyorum.

Basında sansürün kaldırılışının 111. yılında, medyamızın demokratik standartları yükseltme yolundaki özverili çalışmalarını çok önemsediğimizi belirtmek istiyorum.

Sorumlu habercilik anlayışıyla hareket eden yazılı, görsel ve işitsel medyamız, global dünyada dışa açılan penceremiz ve sesimizdir.

Özellikle batı medyasının zaman zaman art niyetli düşüncelerle ülkemiz aleyhindeki dezenformasyonlarına karşı basınımızın milli duruşu çok önemlidir. Bunun son örneğini geçtiğimiz hafta yıldönümünü yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişiminde gördük. Medyamız milletimizin yanında demokratik duruşuyla hepimizin göğsünü kabarttı.

Ülkemizin bekası için demokrasiden taviz vermeyen medyamıza bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Kamu adına medya alanını düzenleyen otorite olarak bizlere düşen de, milli menfaatleri gözeten, toplumsal dinamiklere duyarlı ve mesleki etik değerlerden ödün vermeyen basınımızın özgürlüğünü en üst düzeyde sağlamaktır. 

Bu minvalde, “göreve başladığım ilk günde de belirttiğim gibi” sadece ceza veren değil, aynı zamanda gerektiğinde ödül veren, “yol gösteren” ve cesaretlendiren uygulamalarımızı hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Değerlerimizi ve kutsal bildiğimiz aileyi yücelten televizyon yapımlarını destekliyoruz. 

RTÜK olarak, milletinden kopuk değil, halkıyla bütünleşen bir medya istiyoruz. 

Önemli bir kamu görevi yürüten medya çalışanlarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın mensuplarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum.

Yayın Tarihi : 23 Temmuz 2019