RTÜK ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ITU Telecom World 2019’a Katıldı

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından 9 Eylül-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ITU Telekom Dünyası 2019 (ITU Telecom World-19) toplantı, fuar ve forumlar Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirildi.

Türkiye’den programa RTÜK’ü temsilen, Üst Kurul Üyeleri Arif Fırtına ve Taha Yücel ile birlikte Üst Kurul Başkan Danışmanı İbrahim Uslu ve İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcısı Oğuzhan Dağ katıldı.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını temsilen ise Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Haberleşme Genel Müdür Vekili Gökhan Evren, Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler ve Türk Telekom International Genel Müdürü Mehmet Toros katılım sağladı. Program,  09 Eylül 2019 pazartesi sabahı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Houlin Zhao, Vietnam Bilgi ve İletişim Bakanı Nguyen Manh Hung ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

ITU Telecom World 2019 programında, ülke temsilcileri, yenilikçi özelliğe sahip endüstri kuruluşları, önde gelen bilgi ve haberleşme teknoloji şirketleri, küçük ve orta ölçekli firmalar, akademisyenler, danışmanlar, medya ve dijital vizyonerler yer aldı. Yetmiş dört ülkenin katılım sağladığı programda Azerbaycan, İran, Güney Afrika, Gana, Angola, Mozambik, Burindi, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Çin ve Macaristan ülkelerinin açtığı standlar ziyaret edilip ikili görüşmelerde bulunuldu. 

ITU Telecom World 2019'da uluslararası iş birliği ihtiyacına yönelik ve dijital teknolojilerin insan hayatını pozitif yönde dönüştürmesi kapsamında dört gün boyunca çeşitli forumlar düzenlendi. Forumlarda, dijital beceriler, dijital eğitim ve dijital farkındalık, aynı amaç kapsamında birlikte çalışılabilme, sektörlere yönelik uygun fiyatlandırma,5G teknolojileri, yapay zeka, artırılmış ve sanal gerçeklik, araçlarda multimedya uygulamalarının gerçekleştirilmesi gibi konular ele alındı. Etkinlik 12 Eylül 2019 Perşembe günü kapanış töreniyle sonlandırıldı.

 Program için Macaristan’da bulunan RTÜK ve Ulaştırma Altyapı Bakanlığı heyetlerine program boyunca eşlik eden Macaristan Büyükelçimiz Ahmet Akif OKTAY, heyetleri Büyükelçilik Rezidansında bir akşam yemeğinde misafir etti. Görüşmede ITU World 19 etkinliğinin yanı sıra, Macaristan- Türkiye ilişkileri gibi birçok konu görüşüldü.

Yayın Tarihi : 17 Eylül 2019