RTÜK’TE DİSLEKSİ KONFERANSI VERİLDİ

Başkan Şahin de katıldı.

Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Atıf Tokar 1-7 Kasım Disleksi (Öğrenme Güçlüğü) Farkındalık Haftası sebebiyle “Disleksi” konusunda RTÜK çalışanlarına konferans verdi.

Konferans açılışında konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, disleksi ile ilgili farkındalık sağlamayı amaçlayan söyleşiyi çok önemsediğini belirtti.

Aynı zamanda RTÜK personeli olan Tokar’a teşekkür eden Şahin, ”disleksi bir hastalık değil, erken fark edildiğinde güçlü bir eğitimle çözülebilecek bir öğrenme güçlüğüdür. Biz sadece kendi alanımızla ilgili değil, bizi ilgilendiren tüm sosyal sorumluluk alanlarında çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

DİSLEV Başkanı Tokar ise konuşmasında öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların nasıl eğitilebileceğini anlattı.

”Disleksi normal ve üstün zekalı çocuklarda gerçekleşen bir öğrenme güçlüğüdür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1996 yılında tanımlanan disleksi Türkiye’de her 5 kişiden birinde mevcuttur. Çocukluk döneminde ortaya çıkar ve belirgin işaretleri vardır. Bu işaretleri anlamamız için disleksi hakkında daha çok bilinçlenmeli ve öncelikle bunun bir hastalık ve psikolojik sorun olmadığını anlamamız gerekir” diyen Tokar,  disleksili çocuğun ilkokul 3.sınıfa kadar gözlemlenerek güçlü bir eğitimle bu durumu en iyi şekilde geçebileceğini ifade etti.

Yayın Tarihi : 01 Kasım 2019