Çin NRTA’dan RTÜK’e Ziyaret

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi (NRTA)’nden gelen heyeti ağırladı. Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti radyo ve televizyon yapımlarının ortak kullanımı ve her iki kurum arasında işbirliğinin artırılması konusunda görüşme sağlandı.

Şahin: “Çin çok güçlü bir yapıda, ilişkilerimizin her geçen gün daha da artmasından mutluluk duyduğumu belirtmek isterim” dedi.
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi (NRTA) Bakan Yardımcısı Gao Jianmin,  radyo ve televizyon yapımlarının ortak kullanımı ve her iki kurum arasında işbirliğinin artırılması konusundaki karşılıklı görüşmelerde bulundular. Şahin:” RTÜK 25 yaşında, Türkiye’de radyo ve televizyonlarının düzenlenmesi ve denetlenmesi için kuruldu.  Şu an isteğe bağlı internet yayınlarının da denetlenmesi ve düzenlenmesi aşamasına geldik. 850 civarında müracaat olmuştur. Biz denetleme faaliyeti yaparken halkımızdan gelen şikâyetleri önemsiyoruz. ” sözleriyle Üst Kurulun halktan gelen bildirimlere yönelik faaliyet gösterdiğini ifade etti.

“Yapımların yurtdışına çıkarılmasında alınacak önlemleri belirliyoruz”
Görüşmede Başkan Şahin RTÜK’ün özerk ve bağımsız bir kurul olduğunu dile getirirken, sözlerine Türk yapımların yurtdışına çıkarılma konusunda şu hususlara değindi:” Ülkemizdeki yapımların yurtdışına çıkarılmasında alınacak önlemler ile ilgili çalışmalarda yapmaktayız. Türkiye’de yapılan dizi ve yapımcıların yurtdışında yayınlanmasını tabi ki isteriz.  Ama ülkemizin doğru tanıtılması, Türk örf ve adetlerini yansıtabilmesi bizim için çok önemli.”

Şahin RTÜK kanunları ve işleyişi hakkında bilgi aldıktan sonra Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi (NRTA) Bakan Yardımcısı Gao Jianmin’e, 2017 yılında Çin ile yapılan mutabakatın karşılıklı olarak işlevli hale gelmesini arzu ettiklerini ifade etti. Bakan Yardımcısı Jianmin ise bu konuda RTÜK’ e destek vereceklerini belirtirken en yakın zamanda bunun gerçekleşmesi için çalışacaklarını söz verdi.

Yayın Tarihi : 07 Kasım 2019